ابراهیم نوروزی – عکاس ایرانی

ابراهیم نوروزی متولد ۱۳۵۹خورشیدی در تهران است.

او از سال ۱۳۸۳ به عنوان عکاس حرفه‌ای در خبر گذاری فارس مشغول به کار شد. نوروزی به عنوان رئیس گروه عکس موسسه روزنامه ایران، آژانس عکس ایران (IIPA)، روزنامه جام جم و سپس مدیرکل چند رسانه‌ای خبرگزاری فارس منصوب شد.وی در حال حاضر عکاس خبرگزاری آسوشیتد پرس است. عکس‌های او در مجلات و خبرگزاری‌های متعدد ملی و بین المللی از جمله نیویورک تایمز، زمان،واشنگتن پست، فرانس پرس، آسوشیتد پرس (AP)، رویترز، یونایتد پرس، آژانس Pressphoto اروپا و شین‌هوآی چین منتشر شده است.

ابراهیم نوروزی در سال ۲۰۱۲ با مجموعه عکس‌هایی از اعدام قاتل سریالی زنان در قزوین و اعدام چهار نفر از عاملین حادثه تجاوز گروهی در خمینی‌شهر به عنوان برگزیده دوم بخش «موضوعات معاصر»جایزه جهانی ورلد پرس فتو و ۲۰۱۳ با مجموعه عکس “قربانیان عشق اجباری” برنده جایزه اول بخش پرتره‌های مستند و با مجموعه عکسی از زنان سوگوار در مراسم سنتی چهل منبر در خرم آباد با عنوان “عزادار” برنده جایزه دوم در بخش پرتره صحنه آرایی این جایزه سالانه خبری شد.

او نخستین عکاس ایرانی است که در ۲ دوره متوالی مسابقه وردلپرس فتو برگزیده شده است. ابراهیم نوروزی همچنین به همراه رضا دقتی تنها عکاسان ایرانی هستند که هر یک موفق به کسب ۳ جایزه ازبنیاد ورلد پرس فتو شده‌اند و بیش از هر عکاس ایرانی دیگری این جایزه را کسب کرده‌اند. او در هند و افغانستان نیز کار کرده است.

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام