اشتهای آمریکایی

«اشتهای امریکایی» سراغ خانواده‌هایی از طبقه نسبتا ثروتمند می‌رود و اخلاق و بحث‌های اخلاقی را در میان آن‌ها بررسی می‌کند.

به عبارت دیگر تحلیلی از طبقه نخبه ارایه می‌دهد و به ارزش‌های اخلاقی می‌پردازد که به راحتی در میان این طبقه و با توجه به تغییر شرایط و موقعیت‌ها امکان فروریختن آن‌ها وجود دارد.

نثر نویسنده در عین آن‌که نثری زنانه است، اما استقلال سبکی‌اش را حفظ می‌کند و به هیچ روی به ورطه فمنیسم وارد نمی‌شود.

بخشی از کتاب

“گلینیس برای به دنیا آوردن بیانکا رنج و درد تحمل کرده بود ، و بیانکا انگار مقاومت می کرد ، انگار نمی خواست به دنیا بیاید ، یک بدن با تحمل درد ، بدنی دیگر پدید آورده بود ، به این قصد که هر دو زنده بمانند . گلینیس با خودش می گوید ما هرگز همدیگر را کاملا فراموش نکرده ایم .

ما به آنچه حقیقت است اعتقاد نداریم بلکه به چیزی باور داریم که دوست داریم به عنوان حقیقت درکش کنیم .

شناسنامه کتاب

  • نام کتاب: اشتهای آمریکایی
  • نام نویسنده: جویس کارول اوتس
  • نام مترجم : سهیل سمی
  • انتشارات:  ققنوس
  • نوبت چاپ: چاپ دوم ۱۳۹۴
  • نوع کتاب: رمان خارجی

درباره نویسنده

جویس کارول اوتس نویسنده آمریکایی است که در ۱۶ ژوئن ۱۹۳۸متولد شده است . او یک نمایش‌نامه‌نویس، شاعر، پدیدآور، و رمان‌نویس است.

اوتس در حوالي نيويورك بزرگ شده؛ در يك مزرعه كوچك و در ميان خانواده اي وابسته به زمين. درست مثل شخصيت هاي تيپيك فيلم هاي آمريكايي. به همين دليل هم او با زمين انس گرفته و به سكوت و تنهايي عادت دارد. وقتي او به دنيا آمد آمريكا دوران ركود اقتصادي بزرگ سال ۲۰ را پشت سر گذاشته بود و زندگي داشت به روال طبيعي خود باز مي‌گشت. او مي گويد: به همين دليل هم مردم آرامش را درك مي كردند و زندگي در وجود آنها ريشه داشت و زندگي شان بسيار ساده و راحت مي گذشت. زندگي خودش هم همين طوري است؛ ساده، بي غل و غش و به دور از هياهو و سر و صدا.

جمله‌اي از هنري جيمز كه روي ميز كار او قرار دارد شايد بهترين بيانگر ديدگاه او درباره زندگي و نوشتن باشد: «‌ما در تاريكي كار مي كنيم، آن‌چه از دستمان بر مي‌آيد انجام مي‌دهيم، هر آنچه را كه داريم به ديگران مي‌دهيم. شك ما ولع ما وظيفه ي ما. باقي جنون هنر است.»

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام