انتخاب شامپوی مناسب با موهای شما

همه خانم‌ها دوست دارند موهای شاداب و خوش‌حالت داشته‌باشند. اگر دوست دارید موهایی سالم و بلند داشته باشید، باید صبور باشید. موهای سالم در هر سال حدود ۱۵ سانتی‌متر رشد می‌کنند. تسریع رشد مو تقریبا ناممکن است، اما اگر بتوانیم به خوبی از ریزش موها جلوگیری کنیم، موهایمان عمر بیشتری می‌کند و در مدت زمانی که بلند می‌شود، شاداب و پرپشت هم دیده می‌شود.

مراقبت از موها معمولا به دو شکل انجام می‌شود: تغذیه موها از بیرون و درون بدن؛ و جلوگیری از آسیب به موها. شامپو زدن بیش از حد، سشوار کشیدن، صاف کردن مو با اتو و حالت دادن آن با بابیلیس از عادت‌هایی هستند که بیشترین صدمه را به موهای شما می‌زنند.

اگر شما هم از خانم‌هایی هستید که دقیقا نمی‌دانند چه نوع شامپو و محصولاتی برای موهایشان مناسب است، این مطلب را حتما بخوانید. در این مطلب به شما کمک خواهیم کرد که نوع شامپوی مورد نیازتان را بر اساس نوع موهایتان انتخاب کنید. نوع مو بر اساس قطر هر ساقه مو، تراکم موها روی پوست سر، میزان چربی پوست سر و سابقه رنگ، مش، دکلره و آسیب‌های دیگر به موها تعیین می‌شود.

۱- موهای نازک:

اگر ساقه موهایتان نازک و نسبتا کمرنگ است، به موهای شما نازک یا fine گفته می‌شود. موهای نازک معمولا بی‌حالت و نرم هستند، پف ندارند و روی کف سر می‌خوابند. حالت دادن و مدل دادن موهای نازک معمولا بسیار دشوار است. برای موهای نازک باید شامپوی مخصوص موهای نازک Fine Hair  یا موی چرباستفاده‌کنید. این نوع موها ممکن است در زمان رنگ، فر یا دکلره به سرعت بسوزند. نگهداری از موهای نازک باید با دقت انجام‌شود. معمولا موهای نازک نیاز به نرم‌کننده ندارند و اگر به این موها نرم کننده بزنید، موهایتان چرب و سنگین می‌شوند و کاملا روی کف سر می‌خوابند و کم پشت دیده می‌شوند. برای موهای نازک می‌توانید از نرم‌کننده مخصوص موهای نازک استفاده‌کنید.

۲- موهای کم‌پشت:

اگر موهایتان تراکم کمی دارد یا کف سرتان به راحتی دیده می‌شود، به موهایتان کم پشت می‌گویند. کم‌پشتی موها ممکن است ارثی باشد و یا در اثر عوامل خارجی یا داخلی بدن اتفاق بیفتد. موهای کم‌پشت لزوما نازک نیستند، اما قوانین مراقبت از موهای نازک برای این نوع مو هم صدق می‌کند. موهای کم‌پشت را بهتر است با شامپوی مخصوص موی چرب بشویید تا همیشه تمیز بمانند. رنگ موی مناسب برای موهای کم‌پشت رنگ‌های روشن است که خالی بودن کف سر را کمتر نشان می‌دهند. مدل موهای خرد و کوتاه بهترین مدل برای پرپشت نشان‌دادن موهای کم‌پشت است.

۳- موهای پرپشت:

اگر موهایتان پر و زیاد است و بیشتر اوقات در کش و کلیپس به خوبی جا نمی‌شود، موهایتان پرپشت است. موی پرپشت چه صاف باشد، چه مجعد و چه فر، معمولا خشک‌تر از موهای نازک یا کم پشت است. موهای پرپشت را با شامپوی مخصوص موهای خشک بشویید، حتما نرم‌کننده بزنید و با سرم یا موس آن را مرتب‌کنید.

۴- موی رنگ‌شده:

اگر مویتان را با مواد شیمیایی رنگ یا دکلره کرده‌اید، موی شما رنگ شده محسوب می‌شود. رنگ مو لایه چربی محافظ روی موها را از بین می‌برد. به همین دلیل موهای رنگ‌شده معمولا خشک و شکننده هستند. موهای رنگ‌شده را با شامپوهای مخصوص موهای رنگ‌شده بشویید و به آن‌ها سرم‌های مغذی و محافظت‌کننده موهای آسیب‌دیده بزنید.

۵- موهای خشک:

موهای خشک معمولا موهایی هستند که انواع آسیب‌ها از جمله رنگ، فر و دکلره به آن‌ها وارد شده‌است. موهای خشک شکننده هستند و معمولا ریزش زیادی از ناحیه ساقه دارند. شامپوهای مخصوص موهای خشک تقویت‌کننده و مرطوب‌کننده ساقه مو هستند. خانم‌هایی که موهای خشک دارند نباید از محصولات حاوی الکل برای موهایشان استفاده کننده.

۶- موهای چرب:

چربی موها ناشی از چربی ترشح‌شده توسط کف سر است. وقت پوست سر چرب باشد، احتمال وجود شوره هم زیاد است. چربی کف سر ممکن است هورمونی، به علت کمبود ویتامین و یا ارثی باشد. شامپوهای مخصوص موهای چرب معمولا موها را به خوبی تمیز می‌کنند. بهتر است به موهای چرب نرم‌کننده نزنید. اگر نوک موهایتان خشک و کف سرتان چرب است، می‌توانید مقدار کمی نرم‌کننده را به ده سانت انتهایی موهایتان بزنید. دقت‌کنید که اگر موهای چرب را زود به زود بشویید، پوست سر برای جبران خشکی ایجاد‌شده، چربی بیشتر ترشح خواهد کرد. بهتر است موهای چرب را یک روز در میان بشویید.

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام