با شیشه های خالی شمع بسازید

در این مدل از شمع به جای قالب از انواع شیشه هایی که در بازار است میشود استفاده کرد. از شیشه سس و مربا و شکلات صبحانه گرفته تا حتی بطری های کوچک آب میوه. برای آب کردن پارافین از یک ظرف که  خیلی مورد استفاده نیست استفاده کنید. چرا که دیگر نمیشود در آن غذا ریخت.

برای گرم کردن پارافین باید از حرارت غیر مستقیم استفاده شود. حرارت زیاد و مستقیم پارافین رو میسوزاند و یا حداقل ممکن است که پارافین خراب شود. پس یک ظرف را پر از آب میکنیم و روی حرارت می گذاریم تا به جوش آید. سپس ظرفی را که در آن پارافین را ریخته ایم داخل آب در حال جوش گذاشته تا به روش بن ماری کم کم ذوب شود.

home02-53

برای راحت تر ذوب شدن پارافین، بهتر است که از قبل پارافین را با چاقو یا کاتر خرد کنیم.

بهتر است داخل پارافین در حال ذوب دماسنج گذاشته و مراقب باشیم که دمایش بالاتر از ۹۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد نرود. چرا که پارافین در دمای بالاتر خراب میشود و شمع مناسبی بدست نخواهد آمد.

در صورت نداشتن دماسنج پارافین در حال ذوب را با قاشقی هم بزنید و مراقب باشید به محض اینکه پارافین کاملا ذوب شد آن را از روی حرارت برداریم.

home03-53

شیشه مورد نظر را شسته و خشک می نماییم.

فیتیله را به اندازه دو برابر قد شیشه میبریم. فیتیله باید یه طوری کف قالب فیکس شود که بعد از ریختن پارافین تکان نخورد. برای اینکار میتونید از چسب حرارتی استفاده کنید و فیتیله را در ته ظرف بچسبانید. حتی میشود از یه تکه چسب کاغذی کوچک هم استفاده کرد و یا اینکه فیتیله را به یک تکه فلز کوچک بست و ته ظرف انداخت.

بالای فیتیله هم باید در قسمت وسط فیکس بشه. می توانید از چوب بستنی ، چسب نواری و .. استفاده کنید. وسط  چوب یا چسب را  سوراخ کرده و فیتیله را از سوراخ رد کنید.

پارافین را از روی حرارت برداشته و  یکی دو دقیقه ای صبر میکنیم تا دمایش کمی پایین بیاید. سپس به آرامی پارافین را در شیشه ای که آماده کرده ایم میریزیم و اجازه می دهیم کاملا خنک شود. سعی نکنید شمع را در یخچال و فریزر خنک نمایید. این کار ممکن است به پارافین  شوک وارد کند و ترک بخورد.

بعد از خشک شدن اضافه فیتیله را با قیچی میبریم. شمع شما آماده است.

نکته ها : 

  • برای تهیه این شمع می توانید از رنگ های مخصوص شمع سازی ، اسانس و یا گل و گیاهان خشک استفاده نمایید.
  • برای نگهداشتن فیتیله می توانید از گیره لباس ، سیخ چوبی نیز استفاده نمایید.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام