تئوری انتخاب

کتاب حاضر دست ‌ماية کامل تئوري انتخاب به روايت «ويليام گلسر» روان‌پزشک و روان شناس مثبت‌گرا است. تئوري انتخاب يک تئوري مبتني بر روان‌شناسي کنترل دروني است که توضيح مي‌دهد افراد چرا و چگونه رفتار مي‌کنند.اين نظريه شيوة کارکرد مغز آدمي براي صدور رفتار را تبيين مي‌کند. تئوري انتخاب معتقد است تمام رفتارهاي ما از درون ما برانگيخته مي‌شوند و معطوف به هدفي هستند.

در یک نگاه کلی تئوری انتخاب بر این دیدگاه استوار است که رفتارهای هر انسان انتخاب‌های او برای ارضای نیازهایش است. همچنين در کتاب کاربردهاي عملي اين نظريه هم در قلمرو سلامت رواني و هم در چهار حوزة مدرسه و روابط معلم و محصل، خانواده و روابط والدين و فرزندان؛ ازدواج و روابط همسران و محيط کار و روابط کارفرما و کارکنان مورد مطالعه قرار مي‌گيرد.

در تئوری انتخاب اساسي‌ترين نيازهايي كه انسان‌ها را برای انجام رفتار برمی‌انگیزانند عبارتند از:

۱٫ نیاز به بقا

۲٫ نیاز به عشق و احساس تعلق

۳٫ نیاز به قدرت (موفقیت، ارزشمندی شخصی، شهرت)

۴٫ نیاز به آزادی و خودمختاری

۵٫ نیاز به تفریح

بخشی از کتاب تئوری انتخاب :

«اگر بیمار نیستیم ، اگر از فقر شدید رنج نمی بریم و اکر تحت عوارض ناشی از کهنسالی قرار نگرفته ایم، وجود سایر مشکلات انسانی مانند خشونت، بزهکاری ، بد رفتاری با کودکان ، بد رفتاری با همسر ، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی و…. همگی ناشی از روابط نا خوشنود است.

ما تنها موجوداتی هستیم که می خندند و احتمالاً تنها موجوداتی که آگاهانه به دنبال لذت و تفریح هستند. در مسافرت و سرگرمی های مختلف احتمالاً هزینه ای که صرف لذت و تفریح می شود بیش از هزینه ای است که صرف سایر نیازهای ما می شود. اما نیاز به لذت و تفریح چیزی بیش از استراحت و یا خوش گذرانی است. لذت و تفریح یک نیاز اساسی است. تفریح نوعی پاداش ژنتیکی است که در ازای یاد گرفتن و آموختن دریافت می کنیم . ما به سفر می رویم تا بیش از هر چیز به یادگیری بپردازیم. زمانی که به دنیا می آئیم کمتر از حیوانات سطح بالا چیز می دانیم و بیش از همه آنها مجبوریم یاد بگیریم که چگونه نیازهای خود را برآورده کنیم.»

  • نام کتاب: تئوری انتخاب
  • نام نویسنده: ويليام گلاسر
  • نام مترجم : علي صاحبي
  • انتشارات:  سایه سخن
  • نوبت چاپ: چاپ هفتم ۱۳۹۴
  • نوع کتاب: روانشناسي

درباره نویسنده

ویلیام گلاسر در سال ۱۹۲۵میلادی در شهر کلیولند ایالت اوهایو در کشور آمریکا متولد شد. تحصیلاتش را در همان شهر و در دبیرستان هایتس و سپس در موسسه تکنولوژی کیس و سرانجام در سال ۱۹۵۳میلادی در دانشکده پزشکی دانشگاه رزرو غربی به پایان رسانید. در نوزده سالگی موفق به اخذ مهندسی شیمی شد. در بیست و سه سالگی یک درجه  روانشناسی بالینی گرفت و در بیست و هشت سالگی پزشک شد . دکتر گلاسر تا سال ۱۹۵۷ در لس آنجلس به عنوان روان پزشک کار می کرد .روش او در درمان جوانان بزهکار توجه گسترده ای را به خود جلب کرده است .

تجارب و فعالیت های گلاسر در مدرسه ی دخترانه ی ونتورا بود که باعث شد تا گلاسر واقعیت درمانی را شکل دهد . واقعیت درمانی نوعی روان درمانی است که درآن سعی می شود با توجه به مفاهیم واقعیت مسئولیت و امور درست ونادرست در زندگی فرد به رفع مشکلات او کمک شود. نظرات افراد موثر در نظریه ی واقعیت درمانی دانشمندانی چون آبراهام مازلو دکتر هارینگتون و دکتر پل دوبوآ بود .دکتر پل دوبوآ مهمترین فردی بود که افکارش مقدمه ای بر پیدایش واقعیت درمانی شد.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام