دفترچه خاطرات

معرفی فیلم

فیلم دفترچه (دفترچه خاطرات) بدون شک یکی از تاثیرگذارترین رمانس های خلق شده در ده، بیست سال اخیر سینماست. داستان عشق پر سوز و گداز نوا و آلی به قدری خوب و منسجم روایت می شود که کمتر ایرادی به آن میتوان گرفت،فیلم دفترچه مملو از وصال و فراغ های غم انگیز است که میتواند یخ هر دلی را آب کند. با وجود اینکه داستان فیلم بوسیله نوا در سنین پیری روایت میشود و تقریبا از همان ابتدا میتوان پایان داستان را حدس زد،جرمی لون نویسنده فیلمنامه دفترچه بارها روند داستان را دچار فراز و نشیب های زیرکانه ای میکند تا مخاطب هر لحظه پیش بینی خود را زیر سوال ببرد. پایان زیرکانه و دراماتیک داستان هم به مانند روند کلی داستان هم شاد است و هم به اندازه کافی غم انگیز. در نهایت هم باید از بازی خوب راشل مک آدامز و رایان گاسلینگ(که در دنیای واقعی هم مدتی زوج ایده آلی را تشکیل داده بودند) و همچنین بازی کوتاه ولی تحسین برانگیز جیمز گارنر و جنا رولندز بگویم که در زیباتر کردن فیلم دفترچه تاثیر بسزایی داشتند.

دفترچه خاطرات

The Notebook
  • کارگردان: نیک کاساوتیس
  • نویسنده: Jeremy Leven
  • تهیه‌کننده: Lynn Harris
  • موسیقی متن: آرون زیگمن
  • مدیر فیلمبرداری: Robert Fraisse
  • انتشار: مه ۲۰۰۴
  • ستارگان: رایان گاسلینگ، ریچل مک‌آدامز، جیمز گارنر، جنا رولندز، جوآن آلن، جیمز مارسدن، هدر والکوئیست

۴۷-film2

خلاصه داستان

الی که برای گذراندن تعطیلات تابستانی به همراه والدین خود به شهری کوچک رفته، با نوآ آشنا و عاشق همدیگر می‌شوند. اما مادر الی به این عشق بها نمی‌دهد و با در فشار گذاشتن پدر خانواده سعی در از بین بردن رابطه الی و نوآ دارد. با جلوگیری از رسیدن نامه‌های نوآ به الی کم‌کم خاطره عشق آن دو کمرنگ می‌شود. ورود آمریکا به جنگ باعث می‌شود تا نوآ داوطلبانه به جبهه برود و از طرف دیگر نیز الی به پرستاری از سربازان می‌پردازد. الی با سربازی به نام لون آشنا و عاشق او می‌شود. خانواده او نیز به وصلت آن دو رضایت دارند، چون لون جوانی ثروتمند است. اما الی در آستانه ازدواج با دیدن عکسی در روزنامه می‌فهمد که نوآ هنوز عشق او را فراموش نکرده است. در بازگشت به شهر کوچک عشق قدیمی دوباره زنده می‌شود و الی باید میان بازگشت به شهر و ازدواج با لون یا ماندن و زندگی با نوآ یکی را انتخاب کند …

درباره کارگردان

نیک کاساوتس (Nick Cassavetes) متولد ۲۱ می ۱۹۵۹ بازیگر، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان آمریکایی است. از فیلم‌های معروف او می‌توان به فیلم تغییر چهره، جان کیو، نوت بوک (۲۰۰۴)، نگهبان خواهر من (۲۰۰۹)، زن دیگر (۲۰۱۴)، آلفا داگ (۲۰۰۶) اشاره کرد.

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام