سمنو – محمد منتشری

استاد محمد صفار منتشری از برجسته ترین هنرآموختگان جامعه ی موسیقی ایرانی و از شاگردان مبرز زنده یاد استاد اسماعیل مهرتاش می باشد. که در سال ۱۳۲۱ متولد شد و در سال ۱۳۳۲ در سن ۱۱ سالگی به تهران آمد و در محله‌های سنتی پایین‌شهر تهران زندگي كرد.

حمد منتشری کار هنری اش را از صحنه ی نورانی تئاتر شروع کرد و یک پیشامد او را به پیشگاه سپنتای ساز، دعوت کرد. با مقدمات موسیقی نزد پدر آشنا شد و با ورود به جامعه موسیقی، ردیف آوازی را نزد مرحوم مهرتاش فرا گرفت. سپس در محضر استادان احمد عبادی و اصغر بهاری ظرایف موسیقی ایرانی را آموخت. داشتن استعداد خداداد و حافظه قوی همراه با فعالیت مداوم در جامعه موسیقی ایرانی و همکاری مستمر با هنرمندان فعال در اجرای طرحهای هنری استاد مهرتاش سبب شده پس از گذشت سالها، محمد منتشری گنجینه ای غنی از فرهنگ موسیقی ویژه تهران را به سینه حفظ کرده باشد.

سمنو

  • پخش: ۱۳۵۴ شمسی
  • بازسازی و پخش مجدد: ۱۳۸۷ شمسی (آوای باربد)
  • سبک: آواز بیات تهران
  • زمان: ۵:۱۳
  • ترانه‌سرا: ابوالقاسم حالت
  • تهیه کننده و کارگردان: اسماعیل مهرتاش
  • آلبوم: هفت سین (موسیقی نمایش موزیکال)

دانلود آهنگ

محمد صفار منتشری خواننده ای صاحب سبک است که چهل و اندی سال در متن موسیقی سنتی ایران زیسته تا امروز برای ما گوش های پذیرا یک سینه سخن داشته باشد . هنرمندی است دلسوز و باریک بین و البته صریح و بی پروا. او که از شاگردان برجسته و یاران نزدیک استاد اسماعیل مهرتاش بوده از شمع مرده اش یادها دارد.

او از نزدیک‏‌ترین شاگردان مهرتاش بود که استاد به او اعتماد زيادي هم داشت و بارها اتفاق مي‌افتاد كه در دوران كهولت، بسياري از ساخته‌هاي خودش را با آواز منتشري به‌خاطر مي‌آورد. منتشری را پیرو سبک موسیقی روحوضی و به نقلی از همدوره‌ای‌های مرحوم مرتضی احمدی می‌دانند، در حالی که از نظر سن و سال و از لحاظ ساختار و فرم کاری با هم متفاوت بوده‌اند. خودش می‌گوید کارهر یک از ما هیچ ربطی به دیگری ندارد و هر یک شیوه و روش خود را اجرا مي‌كنيم و تنها وجه اشتراک ما پرداختن به موسیقی فولکلور تهران است.

از آوازهای معروف او بیات تهران و کوچه باغی ها تا ترانه های کسب و کار و … فرهنگی از موسیقی کوچه-محله های تهران قدیم می باشد.

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام