سکوت بره ها

معرفی فیلم

سكوت بره ها فیلم برجسته ای از دهه ۹۰ محسوب میشود، اما آنچنان محبوب نیست. شاید به دلیل نماهای كند و دیالوگهای طولانی آن باشد، اما با این وجود همین امروز كه پس از سالها به تماشایش میرویم، تصاویر فیلم برایمان حیرت انگیز است. یك فیلم منسجم، دقیق و پرتعلیق با یك تصویربرداری جذاب. آنچه از همه مهمتر جلوه میكند خصیصه ای است كه در اكثر آثار دهه ۹۰ دیده میشود و آن نوعی تغییر و شكست در فرم مرسوم ژانر است. ژانر جنایی سكوت بره ها، هم خونآشام دارد و هم قاتل زنجیره ای. به نوعی فضای فانتزی سینمای وحشت با فضای واقعی سینمای پلیسی تلفیق شده. این فانتزی زمانی كاملتر میشود كه خونآشام در یك رابطه پیچیده با یك بازپرس جنایی به حل معمای دستگیری قاتل كمك میكند.

یك شخصیت پردازی سه جانبه و درهم تنیده با جزییات پردازی حساب شده در ابعاد شخصیتی و روانشناختی هریك از پرسوناژها. نكته پراهمیت در ساختار فیلمنامه اینجاست كه تمامی جزییات و ظرافتهای فانتزی در پس ظاهر واقعی فیلم قرار گرفته و ساحت نمادین و رویه داستان را خدشه دار نمیكند. فیلم به ظاهر روایت جنایی ساده ای وطریقه رمزگشایی از ماجرای قتلهایی وحشیانه است، اما در پس زمینه این روایت یك درونمایه پررمز و راز روانی نهفته كه همان جنبه فانتزی ماجراست.

این فیلم براساس رمان سکوت بره ها نوشته ی توماس هریس ساخته شده است. داستان فیلم مربوط به دکتر روانشناسی است که با استفاده از علم روانشناسی میتواند محیط اطراف خود و انسان های آن را تحت تأثیر قرار دهد و خیلی راحت بر آنها مسلط شود. کم تر کسی میتوانست جلوی او طاقت بیاورد وی علی رغم کارهایش فردی آزادی خواه بود و میخواست مانند بقیه انسان ها زندگی کند ولی پلیس مسئله را بسیار خطرناک دانسته بود و سعی می‌کرد وی را در زندان های امنیتی نگهداری کند . وی به خون خواری نیز معروف شده و در مواردی به کندن پوست صورت، جویدن گردن و رگ های قربانی نیز دست میزد .

سکوت بره ها

The Silence of the Lambs
  • کارگردان: Jonathan Demme
  • نویسنده: Thomas Harris
  • تهیه‌کننده: ,Kenneth Utt, Edward Saxon, Ron Bozman
  • مدیر فیلمبرداری: Tak Fujimoto
  • انتشار: ژانویه ۱۹۹۱
  • ستارگان: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn, Ted Levine

۵۱-film2

خلاصه داستان

کلاریس دانشجوی جوانی است که در کادر سازمان اف بی آی به کار و تحصیل اشتغال دارد. روزی به او خبر می دهند که قاتل خطرناکی چند زن را اینجا و آنجا کشته و پوست تن آنها را کنده است. یکی از روسای کلاریس او را مامور رسیدگی به این پرونده می‌کند و در آغاز او را به دکتر هانیبال لکتر معرفی می کند ، دکتر لکتر خود به گونه‌ای دیگر قاتل خطرناکی است که در زندان به سر می برد. دکتر لکتر که به آدمخواری شهرت دارد همسرش را در یک کلام خورده است. رئیس به کلاریس می گوید که لکتر میتواند او را به دستیابی به قاتل راهنمایی کند …

درباره کارگردان

رابرت جاناتان دمی (Jonathan Demme) در بیست و دوم فوریه ۱۹۴۴ در روزهایی كه آمریكا نیز درگیر جنگ دوم جهانی شده بود،در لانگ آیلند نیویورك به دنیا آمد.در بیست سالگی وارد دانشگاه تگزاس شده و در رشته ادبیات انگلیسی به عنوان شاگرد اول فارغ التحصیل شد. دمی مدتی را در روزنامه های محلی به عنوان خبرنگار فعالیت كرد و مدتی بعد نیز به استخدام خبرگزاری آسوشیتدپرس درآمد.در این مدت در سرویس حوادث فعالیت می كرد كه همین امر بعدها در سینما بسیار به كارش آمد و به داستان های جنایی اش رنگ و بویی خاص بخشید.

از سال ۱۹۷۴ به عنوان كارگردان با فیلم مامان دیوانه فعالیت خود را آغاز كرده و به موازات آن نیز نویسندگی را نیز ادامه داد كه به رمان پرفروش یكشنبه سیاه ختم شد. اثری كه دو سال بعد به فیلمی متوسط تبدیل شد و نتوانست موفقیت رمان را تكرار كند. دهه هشتاد را می توان آغاز حركت دمی به سمت سطح اول سینما دانست كه با فیلم ملوین و هوارد(۱۹۸۰)كلید خورد و با فیلم چیزهای وحشی ادامه یافت. در همین ایام دمی به شدت در تلویزیون هم فعالیت می كرد كه ماحصل آن چند مجموعه موفق تلویزیونی بود. اما شاهكار كارنامه بلند بالای این كارگردان ‘سكوت بره ها’ بود كه در سال ۱۹۹۱ ساخته شد و پنج اسكار را برای تیم سازندگانش به ارمغان آورد كه دمی نیز از آن بی نصیب نمانده و بهترین كارگردان سال شناخته شد.

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام