قلعه حیوانات

کتاب « قلعه حیوانات » نوشته رمان‌نویس و روزنامه‌نگار مشهور جورج اورول است. این رمان دارای زبانی ساده، روان و طنزآمیز است. در جای‌جای این کتاب به‌کرات با کاراکترهایی آشنا می‌شویم که هریک سمبل طبقه یا قشر خاصی از جامعه هستند. اورول در این رمان برای به تصویر کشیدن هر یک از این طبقات و قشرها از حیوانات استفاده می‌کند. برای مثال بنجامین یکی از این حیوانات است که نماد آن قشر صوفی‌مآب جامعه است که همواره منزوی است و امیدی به تغییر ندارد و یکی از کلیدی‌ترین جملات کتاب مربوط به باورهای او نسبت به لایتغیر بودن زندگی است.

بخشی از کتاب

همه آدم‌ها با هم برابرند ، اما پول‌دارها محترم ترند.
همه آدم‌ها با هم برابرند ، اما دخترها پرطرف‌دارترند.
همه آدم‌ها با هم برابرند ، اما بچه‌ها واجب‌ ترند.
همه آدم‌ها با هم برابرند ، اما خانم‌ها مقدم‌ترند.
همه آدم‌ها با هم برابرند ، اما سیاه‌ها بدبخت‌ترند و سفیدها برترند … البته تبعیضی در کارنیست ؛

در کل همه آدم‌ها با هم برابرند،
اما بعضی‌ها برابرترند ! 

شناسنامه کتاب

  • نام کتاب: قلعه حیوانات
  • نام نویسنده: جورج اورول
  • نام مترجم : امیر امیرشاهی
  • انتشارات:  جامی ، امیرکبیر
  • نوبت چاپ: چاپ پانزدهم ۱۳۹۲
  • نوع کتاب: رمان خارجی

درباره نویسنده

اریک آرتور بلر با نامِ مستعار جُرج اُروِل  متولد ۲۵ ژوئن ۱۹۰۳ است . او داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقدِ ادبی و شاعرِ انگلیسی بود. او را بیشتر برای دو رمان سرشناس و پرفروشش مزرعه حیوانات ( قلعه حیوانات) و هزارونهصدوهشتادوچهار می‌شناسند. این دو کتاب بر روی هم بیش از هر دو کتابِ دیگری از یک نویسندهٔ قرن بیستمی، فروش داشته‌اند. او همچنین با نقدهای پرشماری که بر کتاب‌ها می‌نوشت، بهترین وقایع‌نگار فرهنگ و ادب انگلیسی قرن شناخته می‌شود.

اورول یک سیگاری قهار بود، به شکلی که با وجودِ وضعیتِ وخیمِ ریه‌هایش همیشه در حالِ سیگار کشیدن بود. او همچنین علاقهٔ شدیدی به نوشیدنِ چای داشت و حتی مقاله‌ای به نام چگونه یک چایِ عالی درست کنیم نوشته بود.

جرج در ۲۱ ژانویه ۱۹۵۰ درگذشت.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام