محافظت از لب ها در زمستان

بادهای سرد زمستانی و آلودگی هوا دست به دست هم می‌دهند تا تمام رطوبت پوست را بیرون بکشند و پوستی خشک و چروکیده بر جای بگذارند. لب‌ها هم به عنوان یکی از حساس‌ترین قسمت‌های بدن بی‌نصیب نیستند زیرا بیشتر از هر موقع سال پوست‌پوست و خشک می‌شوند البته در خشکی لب‌ها خود ما هم بی‌تقصیر نیستیم  چرا که بسیاری از عادت‌های ما علت خشکی، سوزش و حتی دردناکی لب‌هاست.

با شناسایی این عادت‌ها می‌توانید تا حد زیادی از این خشکی بیش از اندازه جلوگیری کنید، از طرف دیگر درمان‌هایی وجود دارد که می‌تواند این خشکی را کاهش دهد. در اینجا سعی کرده‌ایم تمام علت‌ها و درمان‌ها را یک‌جا برای شما جمع کنیم تا بتوانید بر این مشکل آزاردهنده غلبه کنید.

به لب‌ها زبان نزنید

وقتی با زبان‌تان لب‌های‌تان را مرطوب می‌کنید در همان موقع احساس خوشایندی برای‌تان به وجود می‌آید و احساس خنکی و رهایی از خشکی می‌کنید اما این کار مشکل شما را حادتر می‌کند چون بزاق روی لب‌ها به سرعت تبخیر می‌شود و در نتیجه آن، لب‌های‌تان خشک‌تر از قبل می‌شوند. علاوه بر اینها بزاق شما دارای آنزیم‌های مهمی است که کارکرد آنها تمیز کردن دهان و هضم غذاهاست و این آنزیم‌ها می‌توانند برای لب‌ها مضر باشند.

تنفس با بینی

اگر مدام هوا را از دهان تنفس کنید ، رطوبت دهان و لب ها خشک می شود و نتیجه آن لب های ترک دار است. علاوه بر این تنفس از بینی سالم تر است چرا که موهای داخل بینی از ورود ذرات و باکتری ها به بدن جلوگیری می کند. سعی کنید تنفس از بینی عادت شما بشود.

health01-49

لایه برداری لب

پوست های مرده می تواند روی هم انباشته شود و شما باید آنها را از بین ببرید. پس از مسواک زدن، با به آرامی کشیدن روی سطح لب ها از آنها محافظت کنید. شما می توانید از دو مسواک مجزا استفاده کنید. یکی دیگر از گزینه های پیش رو، مالش لب با شکر است.

نوشیدن آب

می دانیم حتما هزار بار این نکته را شنیده اید ولی باید آن را در اولویت اقدام های خود قرار دهید. نوشیدن آب یکی از بهترین راه های مرطوب نمودن لبهاست. برای سلامت کل بدنتان روزانه حدود ۹ لیوان آب بنوشید.

مصرف مکمل های ویتامینی

کمبود ویتامین یکی از دلایل لب های ترک خورده است و شاید تاکنون حتی از این واقعیت اطلاع نیز نداشتید. سبزیجات سبز نظیر اسفناج، لوبیا سبز و سبزیجات برگ سبز حاوی منابع فوق العاده ای از نیاسین و ریبوفلابین هستند. اگر کمتر از این مواد غذایی استفاده می کنید پس از قرص های مولتی ویتامین استفاده کنید.

پاک کردن آرایش

پاک کننده های آرایش صورت می تواند موجب خشکی پوست اطراف دهان شود. پیش از خواب باید آرایش را با پدهای پاک کننده یا آب گرم شستشو دهید. برخی از پاک کننده های آرایش مزیت لایه برداری نیز دارند.

پماد مناسب لب چگونه است؟

اگر هنوز یک پماد مناسب لب (بالم لب) ندارید به دنبال خرید پمادی بروید که درون آن موادی چون موم، وازلین (petroleum jelly) و پارافین وجود داشته باشد. این مواد به خوبی رطوبت را درون خود نگه می‌دارند و مثل بالم‌‌های سبک و نازک نیستند که رطوبت از میان آنها به سرعت تبخیر ‌شود. اگر احساس می‌کنید که لب‌های‌تان خیلی ملتهب و خشک و دارای سوزش هستند، آلو‌ورا می‌تواند به شما کمک زیادی کند. این گیاه دارای خواص التیام‌دهنده زیادی است که می‌تواند بسیاری از التهابات خفیف و از جمله آفتاب سوختگی را درمان کند. هم به صورت موضعی می‌توانید از آن استفاده کنید و هم به صورت خوراکی.

البته توجه کنید استفاده از کرم ضدآفتاب روی لب‌ها نیز بسیار ضروری است حتی اگر زمستان باشد. باید توجه کنید که بالم‌هایی(پماد لب) وجود دارد که ظاهری فریبنده دارند اما مواد درون آنها لب‌های شما را خشک‌تر می‌کنند. اسید سالیسیلیک که درمان خیلی خوبی برای آکنه است، می‌تواند لب‌های شما را به شدت خشک کند، درون کرم‌های ضدآکنه موادی است که جوش‌ها را خشک می‌كند در نتیجه این کرم‌ها دقیقا همین تاثیر را روی لب‌های شما می‌گذارند و آنها را خشک می‌کنند بنابراین مواظب باشید با لب‌های‌تان تماس پیدا نکنند. کرم‌هایی که دارای منتول(نعناع) و کافور هستند با اینکه خواص التیام‌دهنده‌ای دارند ولی می‌توانند باعث به وجود آمدن مشکلاتی شوند. از هر کرمی که دارای مواد عطری یا سیلیکونی است هم اجتناب کنید چون این مواد رطوبت لب‌های شما را می‌گیرند.

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام