محمد حیدری – آهنگساز ، نوازنده

محمد حیدری در دی ماه ۱۳۱۶ در تهران متولد گردید. او ردیف دان، یکی از برجسته ترین آهنگسازان معاصر و نوازنده سنتور ایرانی مقیم آمریکا بود. بسیاری از ترانه های مشهور خوانندگانی چون هایده، مهستی، معین و … از آثار اوست از جمله ترانه های او «سوغاتی» و «بهار بهار» با صدای هایده.

وی در سن ۱۳ سالگی مقدمات نوازندگی سنتور را از استاد ابولحسن صبا فرا گرفت. مدتی نیز از تجربیات عبداله دوامی و محمد ایرانی مجرد بهره برد. از سال ۱۳۳۴ به مدت یک سال با ارکستر شماره یک هنرهای زیبا به سرپرستی ابوالحسن صبا همکاری داشت و از ۱۳۳۶ با گروه دیگری در اداره هنرهای زیبا به سرپرستی نصرت‌اله گلپایگانی همکاری داشت. از همین دوران تا سال ۱۳۵۷ برنامه‌های متعددی در داخل و خارج کشور اجرا کرد.

در کتاب “موسیقی دانان ایرانی” نوشته پژمان اکبرزاده آمده است: “محمد حیدری از سال ۱۳۴۰ به تدریس در هنرستان موسیقی ملی و کلاس‌های شبانه هنرستان اشتغال داشت. وی توانست شاگردان چیره‌دستی را به موسیقی ایرانی معرفی کند. او سرپرستی «گروه نوازندگان» را نیز عهده دار بود و همراه با نوازندگان و خوانندگان مختلف، برنامه‌هایی را نیز در رادیو به اجرا درآورد. اسماعیل واثقی که از شاگردان حیدری بوده است” و اکنون یکی از نوازندگان برجسته سنتور است در مورد استاد خود چنین می‌گوید: «سنتور ایران به حیدری بدهکار است.»

حیدری نغمه‌هایی که آفرید را به دو شیوه در اختیار خوانندگان می‌گذاشت؛ برخی را خودش برای برای تعدادی ویلن و سازهای ایرانی به صورت تک صدایی تنظیم می‌کرد و برخی را هم برای به کاربردن امکانات بیشتر موسیقی غربی، برای تنظیم به آهنگ‌سازان دیگری چون آندرانیک و منوچهر چشم آذر می‌سپرد.”

۳۶-artist02

حیدری که متولد و بزرگ شده تهران بود، سال‌ها در رادیو ایران به آهنگ‌سازی مشغول و همزمان از مدرسان برجسته هنرستان موسیقی ملی در تهران بود. او ترانه‌های متعددی برای خوانندگان مختلف ایرانی ساخته بود: ترانه‌های “سوغاتی” و “بهار، بهار” از ساخته‌های او با صدای هایده، خواننده فقید ایرانی با استقبال فراوانی روبرو شدند.
ترانه‌هایی چون “صبحت به خیر عزیزم” و “بی‌بی گل” با صدای معین؛ دل من با صدای داریوش و “بیا بنویسیم” با صدای مهستی از آثار اوست.

محمد حیدری پس از انقلاب ابتدا به ایتالیا و سپس به آمریکا کوچ کرد و فعالیت هنری خود را در زمینه‌های ساخت ترانه، تدریس و نوازندگی سنتور در جنوب کالیفرنیا ادامه داد.

او در سال‌های اخیر به بیماری سرطان مبتلا شده بود و در ۳ شهریور ۱۳۹۵ در سن ۷۹ سالگی بر اثر سرطان در جنوب کالیفرنیا در گذشت.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام