من و جونور

مانولیتو پسربچه‌ای ۹ ساله است که با پدر و مادر، پدربزرگ و برادر کوچکش در آپارتمانی در طبقه سوم در یک محله فقیرنشین، در مادرید زندگی می‌کند. او پدربزرگش را خیلی دوست دارد، چون همیشه در مراحل سخت زندگی با او همدردی می‌کند. برادر کوچکش را نیز بسیار دوست دارد هر چند گاهی از دست او عاصی می‌شود. مانولیتو در مدرسه دوستان متعددی دارد که با هر کدام از آن‌ها به نوعی دوست است. ماجرای جذاب مانولیتو در مدرسه، در خانه و خلاصه در محله – به قول خودش «محله ما» – می‌گذرد. این داستان‌ها در ۷ جلد مجزا نوشته شده است، البته دو جلد آن فصول به هم پیوسته دارد ولی بقیه مستقل هستند. فرزانه مهری این کتاب‌ها را از فرانسه ترجمه کرده است، البته نگارش اصلی آن‌ها به زبان اسپانیایی است.

بخشی از کتاب من و جونور :

پروستات پدر بزرگ جراحی می‌شود. مامان سرش شلوغ است و نمی‌داند با ما چه کار کند. خوشبختانه همسایه‌مان لوئیزا هست. پیش او می‌خوابیم. ولی او از این فرصت استفاده می‌کند تا به ما غذاهای سالم بخوراند و لباس‌های تمییز و مرتب تنمان کند! عجب کابوسی… بعد، جونور ما را توی دردسر می‌اندازد. او فکرهای بکری دارد، حتی با این که به اندازه من تجربه ندارد…

  • نام کتاب: من‌ و جونور
  • نام نویسنده: الویرا لیندو
  • نام مترجم: فرزانه مهری
  • انتشارات: آفرینگان
  • نوبت چاپ: چاپ ششم ۱۳۹۲
  • نوع کتاب: رمان

درباره نویسنده

الویرا لیندو متولد ۲۳ ژانویه ۱۹۶۲، روزنامه نگار و نویسنده اسپانیایی. لیندو در سن ۱۲ سالگی به مادرید نقل مکان کرد و در این شهر به تحصیل روزنامه نگاری پرداخت. هنگامی که در تلویزیون و رادیو بعنوان گوینده، بازیگر و نمایشنامه نویس مشغول به کار گردید، هنوز مدرک خود را نگرفته بود. نخستین رمان او بر پایه یکی از شخصیت های رادیوی خیالی او بنام مانلیتو گافتاس، یک پسربچه مادریدی، شکل گرفته بود که به یک نمونه کلاسیک ادبیات کودکان اسپانیا تبدیل شد.

مانلیتو پسر یک راننده کامیون می باشد و زندگی محقری را در طبقه کارگر حومه مادرید می گذراند. این شخصیت، نقش اصلی را در تعدادی از رمان های اول شخص بر عهده دارد که در سبک منسجمی نوشته شده اند. سبکی که طنز و انتقادات اجتماعی تند و تیز را تلفیق می نماید. لیندو رمان ها و نمایشنامه هایی نیز برای بزرگسالان نوشته است. او فیلمنامه نویس فلیم La primera noche de mi vida می باشد و در نوشتن فیلمنامه Manolito Gafotas با کارگردان Miguel Albadalejo همکاری نموده است. وی همچنین فیلمنامه Plenilunio را از رمانی نوشته شده توسط همسر خود، Antonio Munoz Molina اقتباس کرده است. از زمانیکه همسر او به سمت مدیر موسسه سروانتس نیویورک منصوب گردید، لیندو در نیویورک زندگی می نماید.

او اغلب برای روزنامه اسپانیایی زبان El Pais مطلب می نویسد و همچنین بعنوان روزنامه نگار آزاد برای مجلات و روزنامه های دیگر کار می کند. او در سال ۱۹۸۸ جایزه ملی ادبیات کودکان و جوانان و همچنین جایزه کتابخانه کوچک را برای رمان بزرگسال خود دریافت نمود.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام