ناحیه ۹

معرفی فیلم

فیلم District 9 فیلمی ست قدرتمند با ایده ای بسیار نو و خلاقانه در زمینه فیلمها و داستانهای مربوط به موجودات فضایی. داستان خیالی فیلم در شرایطی کاملا مشابه با زمین کنونی خودمان می گذرد. در این فیلم نیل بلومکمپ کارگردان فیلم، ما را به زادگاهش ژوهانسبرگ می برد و به بهانه نشان دادن شهرکهای جداسازی شده و مخروبه های حاصل از زوال شهری در فیلم ناحیه ۹ این خرابه ها، محل زندگی آدمهای فضائی درمانده ای است که به کره زمین پناه آورده اند، فیلمی ساخته است در باره تبعیض نژادی و بهره کشی شرکتهای چندملیتی و رفتار توهین آمیز جامعه انسانی با مستمندان ودرماندگان. در قالب یک داستان هیجان انگیز و حادثه ای تخیلی علمی …

فیلم در چند دقیقه ی آغازی روندی بسیار کند دارد و مصاحبه هایی که در حین حکایت داستان دیده می شود (که در واقع مثلا بعد از داستان اصلی ضبط شده اند)، آن را تا حد زیادی به فیلمهای مستند شبیه می کند. ولی خیلی زود این روند کند جای خود را به ضرب آهنگی سریع و صحنه هایی مهیج میدهد که بیننده را تا آخر داستان به صندلی میخ کوب می کند.اکشن دلچسب، صحنه های خشن استادانه و فیلمبرداری روی دست همه و همه به پویا شدن و هیجان انگیز تر شدن فیلم کمک کرده اند. همچنین یکی از نکات بسیار شایان توجه در فیلم District 9 جلوه های ویژه ی بی نظیر آن است.

نویسنده و کارگردان نیل بلومکمپ می گوید در محور این داستان دو نژاد قرار دارند در برابر هم، و این حاصل تجربه بزرگ شدن اوست در کشور دو نژادی آفریقای جنوبی.

ناحیه ۹

District 9
  • کارگردان: Neill Blomkamp
  • نویسنده: Neill Blomkamp, Terri Tatchell
  • تهیه‌کننده: Peter Jackson
  • مدیر فیلمبرداری: Trent Opaloch
  • انتشار: آگوست ۲۰۰۹
  • ستارگان: Sharlto Copley, David James, Jason Cope, Vanessa Haywood, Mandla Gaduka, Eugene Khumbanyiwa, William Allen Young

۴۹-film2

خلاصه داستان

«ناحیه ۹» جائی است که بیست سال پیش سفینه فضائی به پهنای یک شهر بر فراز ژوهانسبرگ متوقف شد و یک میلیون آدم فضائی بی خانمان که سوخت و غذا نداشتند، به شهروندان درجه دوم تبدیل شده اند. هزینه ای که جامعه انسانی برای کمک به این همه موجود فضائی فقیر و مریض می پردازد، با اعتراض فقرا روبرو شده است.

درباره کارگردان

نیل بلومکمپ متولد ۱۷ سپتامبر ۱۹۷۹ کارگردان، نویسنده، تهیه‌کننده و انیماتور کانادایی – آفریقای جنوبی می‌باشد. سبک فیلم‌های وی عمدتاً به روش حمل دوربین روی دست و سینما وریته، حاوی تصاویر کامپیوتری کاملاً واقعی است. از جمله فیلم‌های مشهور وی که به این سبک ساخته شده، فیلم منطقه ۹ است. همچنین فیلم ایلیسیم با بازی مت دیمون نیز از آخرین فیلم‌های وی در ژانر علمی-تخیلی است که تقریباً به همان سبک فیلم منطقه ۹۹ ساخته شده است. مجله فوربز از بلومکمپ به عنوان بیست‌ویکمین هنرمند قدرتمند در آفریقای جنوبی یاد می‌کند.

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام