واروژان – موسیقی دان

واروژ هاخباندیان  ملقب به واروژان موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و تنظیم‌کننده مشهور ارمنی‌تبار ایرانی و یکی از بنیانگذاران موسیقی پاپ در ایران بود. او در ۱۳ آذر ۱۳۱۵ (۴ دسامبر ۱۹۳۶) در قزوین به دنیا آمد. به سبب فوت والدینش به مدرسهٔ شبانه‌روزی ایتالیایی‌ها «اندیشه» سپرده شد که در این دوران، روش خواندن دعا هم راه با موسیقی پیانو در مدرسه، در شکل گیری علاقه اش به موسیقی، مؤثر شود. پس از اتمام دورهٔ هنرستان عالی موسیقی تهران به ایالات متحده آمریکا رفت و دورهٔ آرنژمان موسیقی را به پایان برد.

واروژان پس از بازگشت به آهنگسازی و رهبری ارکستر پرداخت و خیلی زود در موسیقی ایران تحولی به وجود آورد. پیش از آن که به ساخت موسیقی متن برای فیلم‌ها بپردازد در برخی از فیلم‌ها آهنگ ترانه‌هایی را که خوانده می‌شد، تنظیم کرده است. به همین دلیل هم نامش در فیلم‌هایی همچون جهنم سفید (ساموئل خاچیکیان، ۱۳۴۷) با چنین مسئولیتی ذکر شده.

حسن کچل (علی حاتمی، ۱۳۴۹) نخستین فیلمی محسوب می‌شود که نام واروژان در عنوان‌بندی آن در کنار چند آهنگساز مطرح دیگر به عنوان سازندهٔ موسیقی متن و آهنگ‌ها آمده است. اما شاید بتوان رشید (پرویز نوری، ۱۳۵۰) را نخستین تجربه مستقل واروژان در زمینه ساخت موسیقی متن فیلم دانست. در کنار اسفندیار منفردزاده جزو آهنگسازان مطرح برای فیلم بوده است و به سبب آشنایی اش با موسیقی ایران در دوران تحصیل در هنرستان موسیقی تم ایرانی در آثارش به خوبی شنیده می‌شد. آخرین اثر وی در زمینهٔ آهنگسازی نیز ترانه‌ای بود با نام «اجازه» که مرگ اجازهٔ ساخت ترانه‌ای دیگر را به او نداد.

واروژان در شهریورماه سال ۱۳۵۶، در حال ضبط موسیقی فیلم «بر فراز آسمان‌ها»، سکته کرد و روز ۲۶ شهریور ۱۳۵۶ بعد از ده روز بستری بودن در بیمارستان جم تهران در سن ۴۲ سالگی درگذشت و یک روز بعد در گورستان ارامنه خاوران به خاک سپرده شد.

۵۳-art2

فیلم‌های سینمایی

۱۳۵۷ – بر فراز آسمان‌ها / ۱۳۵۷ – کوسه جنوب / ۱۳۵۶ – سلام تهران / ۱۳۵۶ – در امتداد شب / ۱۳۵۵ – نازنین / ۱۳۵۵ – علف‌های هرز / ۱۳۵۵ – شام آخر / ۱۳۵۵ – حرفه‌ای / ۱۳۵۵ – بت  / ۱۳۵۵ – ماه عسل / ۱۳۵۴ – همسفر / ۱۳۵۴ – کندو / ۱۳۵۴ – ذبیح / ۱۳۵۴ – شب غریبان / ۱۳۵۴ – هیچی بابا نمیشه / ۱۳۵۳ – ممل آمریکایی / ۱۳۵۲ – خروس / ۱۳۵۲ – شهر قصه / ۱۳۵۲ – تنها و گل‌ها / ۱۳۵۱ – قدیر / ۱۳۵۱ – فدایی / ۱۳۵۱ – صبح روز چهارم / ۱۳۵۱ – سرگروهبان / ۱۳۵۱ – دشنه / ۱۳۵۰ – رشید مجموعه تلویزیونی / ۱۳۵۴ – سلطان صاحبقران

جوایز

برنده جایزه سپاس به خاطر موسیقی متن فیلم صبح روز چهارم در سال ۱۳۵۱

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام