چند ترفند برای درمان خجالت

درمان خجالت راههای مختلفی دارد . خجالت بدلیل اعتماد به نفس پایین در اجتماع و بین مردم است . خجالتی بودن حس بدی است که با آدمهای دیگر داریم. جالب است بدانید که آدمهای خجالتی، آدم گریز نیستند بلکه دوست دارند با مردم ارتباط برقرار کنند. اما رویشان نمی شود.

برای درمان خجالت بدانید که اکثر مردم آنقدر‌ها هم به شما اهمیت نمی‌دهند

یکی از راهکارهای درمان خجالت اینست که بدانید  اینقدری که شما به طرز فکر مردم درباره خودتان اهمیت می دهید ، مردم هم به فکر طرز فکر دیگران درباره خودشان هستند نه به کارهای شما . هر کسی بیشتر از اینکه به دیگران فکر کن به خودش فکر می کند . به گزارش مجله اینترنتی پارسی وان، بنابراین در مقابله با ادم ها نگران نباشید. انها در مورد شما زیاد فکر نمی کنند.

برای درمان خجالت کارهای درستی که انجام داده‌اید را هدفمند کنید

سعی کنید برای خود هدف تعیین کنید تا ادم موفقی شوید. هر چه قدر برای موفقیت تلاش کنید و به موفقیت دست یابید حس اعتماد به نفستان بالاتر میرود و کمتر خجالتی هستید. همچنین به جای اینکه به اشتباهات یا نکات منفی تان فکر کنید به نکات مثبتتان و کارهای خوبی که کرده اید فکر کنید.سعی کنید دلیل خجالتی بودن یا اعتماد به نفستان را در کاغذ بنویسید و برای حذف ان تلاش کنید.

برای درمان خجالت با موقعیت‌های کوچک و بدون تهدید شروع کنید

سعی کنید در اجتماع حضور داشته باشید و حرف بزنید. این کار را میتوانید با خرید کردن یا رفتن به فروشگاه‌ها، موزه‌ها یا حتی جایی باشد که به مدت کوتاهی با جمعیت زیادی برخورد داشته باشید شروع کنید. در مهمانی ها شرکت کنید. همیشه بلند سلام کنید. از حرف زدن نترسید. دایم به همه لبخند ملیح بزنید. سعی کنید در بحث ها مودبانه شرکت کنید اگر اشتباه حرف زدید سریع ان را رفع کنید. در بدترین شرایط کسی در جمع به شما ضد حال میزند شما با یک لبخند ملیح یا جوانی محترمانه شرمنده اش کنید . راههای زیادی برای صحبت کردن وجود دارد . از هوا حرف بزنید. از لباس طرف مقبل چه زیباست یا … . فقط گوشه نشین نباشید.

برای درمان خجالت مهارت‌های مکالمه‌ای را تمرین کنید

از مهارت های مکالمه مطلع شوید .چند موضوع آماده برای صحبت با آدم‌هایی که می‌بینید، داشته باشید. مثلا اب و هوای امروز چه خوب است یا چقدر سرد است . مثل اتفاقی خبری و یا نظری درباره‌ی اتفاقات اطراف‌تان. سوال‌هایی با جواب تقریبا واضح بپرسید و جواب‌های نفر مقابل را دنبال کنید. حتی می‌توانید قبل از اینکه در موقعیت قرار بگیرید، بعضی از این موضوعات را با خود مرور کنید . حتی میتوانید جلوی اینه با خود حرف بزنید.درباره مشکلات گوارشی بیشتر بدانید.

برای درمان خجالت توقعات واقع‌بینانه‌ داشته باشید

توقع نداشته باشید مجلس گرم کن جمع باشید. واقع بین باشید. همین که در بحث ها شرکت کنید بسیار عالیست. بسیاری از آدم‌های خجالتی، وقتی بحث موقعیت‌های اجتماعی پیش می‌آید، خود را پایبند معیارهای کمال و بهبودهایی غیرممکن و دست‌نیافتنی می‌کنند. آنها وقتی به چیزی که می‌خواهند، دست پیدا نمی‌کنند، خود را به شدت سرزنش می‌کنند. شما نباید برای اینکه برخورد موفقی با آدم‌ها داشته باشید، اصطلاحا مجلس گرم‌کن باشید. قبل از اینکه عازم موقعیتی اجتماعی باشید، برای خود هدف‌های واقع‌بینانه‌ای تعیین کنید و انتظار بیش از حد از خودتان نداشته باشید.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام