آغاز احساس – پیتر گابریل

پیتر برایان گابریل (Peter Brian Gabriel) در ۱۳ فوریه سال ۱۹۵۰ در ایالت سوری در انگلستان به دنیا آمد. طرفداران موسیقی او را به عنوان آهنگساز، خواننده، نوازنده پیانو، فلوت، سازهای کوبه ای، هارمونیکا، گیتار، تهیه کننده و فعال در امور بشر دوستانه می شناسند. گابریل در خانوادهای متوسط به دنیا آمد. پدرش مهندس برق بود که در سن ۱۰۰ سالگی از دنیا رفت. مادرش که از خانوادهای موسیقی دوست بود از سنین کودکی به پیتر گابریل پیانو آموخت. در سنین نوجوانی نوازندگی سازهای کوبهای (Drums) را آموخت.

پیتر گابریل یکی از سرشناس ترین چهره های ژانر موسیقیایی پراگ راک یا راک پیشرو و آرت راک است. او به عنوان خواننده گروه جنسیس (Genesis)، در اجرای آهنگها نه تنها یک خواننده بود بلکه یک بازیگر تئاتر هم بود. او در اشعارش به سوژه هایی می پرداخت که تا پیش از او در موسیقی راک مرسوم نبود. اشعار گابریل تم های بسیار متفاوتی با اشعار گروههای راک هم عصر خود بود. گابریل پس از جدایی از گروه جنسیس دوران جدیدی را به عنوان سولو آرتیست شروع کرد. آلبوم سال ۱۹۸۶ گابریل به نام “So” پرفروشترین و موفقترین آلبوم او از نظر تجاری محسوب میشود و او برای این آلبوم ۹ جایزه از جوایز شبکه موسیقی MTV در سال ۱۹۸۷ را از آن خود کرد.

پیترگابریل پس از جدایی از گروه جنسیس به موسیقی جهانی علاقه مند شد. رد نشانه های این علاقه را میتوان در آلبوم سوم او مشاهده کرد. این علاقه روندی فزاینده داشت طوری که آثار آن نه تنها در موسیقی پیتر گابریل بلکه در فعالیتهای انسان دوستانه او و سبک زندگی اش هم متبلور شد. پیترگابریل یکی از نیروهای اصلی محرکه جنبش جهان موسیقی، هنر و رقص (WOMAD) است. او به این منظور استودیو و شرکت ضبط و انتشار Real World را به منظور تسهیل تولید و توزیع آثار موسیقی تاسیس کرد. او برای آموزش به موسیقیدان های غربی درباره آثار موسیقیایی غیرغربی چون آثار نصرت فاتح علیخان، Yungchen Lhamo و Youssou Ndour اقدامات شایان توجهی کرده است.

پیتر گابریل ستاره ایست که از جهان موسیقی راک اواخر دهه ۶۰ و دهه ۷۰ برخاست. خلق و خو و علایق منحصر به فرد این موسیقیدان انگلیسی او را به جهانی برد بسیار بزرگتر از جهان ستارههای راک. جهانی سرشار از تنوع، ریتمها، هارمونیها، تکنیکها و ترانه هایی که در دنیای صنعتی موسیقی نمی گنجد و زیستگاهش در روح و جان و قلب مردم نقاط مختلف جهان است.

آغاز احساس (The Feeling Begins)

  • پخش: ژوئن ۱۹۸۹
  • سبک: new-age – World
  • زمان: ۴:۰۰
  • آلبوم: Passion

دانلود آهنگ

۴۲-music2

آهنگ “آغاز احساس” از آلبوم Passion که یکی دیگر از آثار درخشان پیترگابریل است برای موسیقی متن فیلم مصایب مسیح اثر کارگردان بزرگ آمریکایی، مارتین اسکورسیزی ساخته شد. این آلبوم موسیقی اولین جایزه گرمی پیتر گابریل را در سبک موسیقیایی New Age برایش به ارمغان آورد.

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام