تاثیرگذار صحبت کنید

۱۵ویژگی افراد تاثیرگذار

افراد تاثیر گذار توانایی خارق العاده ای در متقاعد ساختن دیگران دارند و محبوبیت آنها نقشی کلیدی در شکل گیری این مهارت بازی می کند.
این مسئله باعث می شود تا دیگران علاقه بیشتری به عقاید و طرز فکر و حتی خود آنها داشته باشند.

در زیر به ۱۵ ویژگی افراد بسیار تاثیرگذار اشاره شده است:

۱- آنها مخاطبان خود را به خوبی می شناسند

این افراد از ویژگی های درونی و برونی مخطبان خود به خوبی آگاهند و سعی می کنند برای برقراری ارتباط موثر با ادبیات دلخواه آنها صحبت کنند. مثلا در برخورد با افراد خجالتی باید با ملایمت بیشتری نسبت به افراد خشن برخورد کرد.

۲- آنها با مردم ارتباط برقرار می کنند

آشنایی مردم با ویژگی های شخصیتی شما باعث افزایش احتمال پذیرش صحبت های شما از سوی آنها می شود. در بحث با دیگران آرامش خود را حفظ کنید. شخصی که با او صحبت می کنید نه رغیب و نه دشمن شماست. مهم نیست که موضوع بحث شما چقدر جالب است، تا زمانی که با مخاطب خود ارتباط دوستانه برقرار نکنید، صحبت های شما را باور نخواهد داشت.

۳- آنها نظرات خود را به دیگران تحمیل نمی کنند

افراد تاثیر گذار ایده های خود را با اطمینان و اعتماد به نفس بیان می کنند و هرگز سعی نمی کنند تا آنها را با عصبانیت و اصرار به دیگران تحمیل کنند. آنها افراد را مجبور به پاسخ دادن به سوالات خود نمی کنند و برای القاء نظرات خود به بحث های طولانی با دیگران نمی پردازند، چون به خوبی می دانند که ملایمت و مهارت رمز موفقیت افراد در بلند مدت است.

سعی کنید به جای خشونت روی حفظ آرامش خود تمرکز کنید. مطمئن باشید اگر ایده شما خوب باشد با گذشت زمان به راحتی از سوی دیگران پذیرفته خواهد شد، اما در غیر این صورت دیگران تمایلی نسبت به پذیرش نظرات شما نشان نخواهند داد.

۴- آنها قاطعانه صحبت می کنند

اگر نظر خود را با طرح سوال و یا با تردید بیان کنید، قادر به متقاعد ساختن افراد نخواهید بود. اگر فرد خجالتی هستید، روی بیان نظرات خود به شکل قاطعانه تمرکز کنید و یا سعی کنید آنها را در قالب حقایق جالب بیان کنید. نباید از جملات من فکر می کنم و ممکن است که در صحبت های خود استفاده کنید.

۵- از زبان بدن (ارتباط غیر کلامی) مثبت استفاده می کنند

آگاهی از تاثیر ژست ها، حرکات سر و صورت و تن صدا باعث می شود تا تسلط بیشتری روی قدرتتأثیر گذاری و متقاعد ساختن دیگران داشته باشید. برای مثال تن صدای مشتاقانه، دست به سینه نبودن، خیره شدن و نزدیک شدن به طرف مقابل از جمله عواملی هستند که تاثیر بسیاری در ترغیب دیگران به پذیرش صحبت های شما دارند.

زبان بدن مثبت باعث می شود تا توجه مخاطب به صحبت های شما جلب شده و صحبت های شما را به راحتی بپذیرد. طرز بیان چیزی که می گویید خیلی مهم تر از چیزی است که می گویید.

۶- آنها روشن و مختصر صحبت می کنند

افراد تأثیر گذار قادرند که نظرات خود را سریع و روشن بیان کنند. اگر به موضوع مورد بحث کاملا تسلط داشته باشید، قادر به بیان جالب تر و راحت تر صحبت های خود خواهید بود. بهترین شیوه ممکن این است که موضوع را آنقدر خوب درک کرده باشید که حتی قادر به توضیح آن برای یه بچه هم باشید. اگر قادر به توضیح موضوع برای کسی که هیچ اطلاعات قبلی نسبت به آن ندارد باشید، به طور حتم قادر به متقاعد ساختن مخاطبان خود خواهید بود.

۷- آنها در کلام خود صداقت دارند

برای اینکه قادر به متقاعد ساختن دیگران باشید باید با صداقت با آنها صحبت کنید تا از سوی دیگران مورد اعتماد قرار گیرید. هیچ کسی دروغ و فریب را دوست ندارد. مردم بیشتر بسوی افراد صادق گرایش پیدا می کنند چون می توانند به راحتی به آنها اعتماد کنند. وقتی از نیاتو اهداف واقعی کسی آگاه نیستید، هرگز نمی توانید به او اعتماد کنید.

افراد تاثیرگذار خود را به خوبی می شناسند و آنقدر به خود اعتماد دارند که همیشه در برخورد با دیگران خود واقعی شان را نشان می دهند. با تمرکز روی چیزهایی که باعث شاد شدن مخاطب می شود، جذاب تر و محبوب تر از وقتی خواهید شد که سعی می کنید به چیزی که دیگران دوست دارند تظاهر کنید.

۸- آنها به طرز فکر مخاطب احترام می گذارند

موثرترین شیوه برای ترغیب دیگران تأیید نظر آنهاست. در بحث های خود اعلام کنید که نظر شما هم کامل نیست. این نحوه برخورد نشان می دهد شما فردی روشن فکر هستید و قصد تحمیل افکار و عقاید خود به مخاطبان را ندارید. افراد تاثیرگذار به دیگران اجازه می دهند تا نظرات خود را به راحتی بیان کنند و به نظرات آنها احترام می گذارند. این کار نشان دهنده احترام به مخاطب است که خود باعث ترغیب مخاطب به پذیرش نظرات گوینده می شود.

۹- آنها سوالات خوبی می پرسند

بیشتر افراد در هنگام گوش دادن به صحبت های دیگران قادر به درک درست مطالب بیان شده نیستند، به این دلیل که به نحوه بیان صحبت های خود برای ایجاد تاثیر بیشتر و یا نحوه تاثیر صحبت های دیگران روی خود فکر می کنند. صدای گوینده را به خوبی می شنوند، اما پیامی دریافت نمی کنند. بهترین راه برای جلوگیری از این حالت زیاد سوال پرسیدن است. مردم دوست دارند که بدانند شما به صحبت های آنها گوش می دهید. با پرسیدن سوال به آنها نشان می دهید که برای صحبت های آنها ارزش و احترام قائلید و به خوبی به صحبت های آنها گوش می دهید.

۱۰- آنها از تصاویر برای توضیح درست صحبت های خود استفاده می کنند

نتایج تحقیقات نشان می دهد که استفاده از عکس در بیان موضوعات بسیار تاثیر گذار است. افراد تاثیر گذار با استفاده از عکس های بسیار گویا سعی می کنند تا در جهت رسیدن به هدف خود، یعنی متقاعد ساختن دیگران، گام موثری بردارند. اگر عکس ها آماده نباشند از بیان داستان های جذاب برای جان بخشیدن به صحبت های خود استفاده می کنند.

۱۱- آنها در برخورد اول تاثیر بسیارموثری روی مخاطب می گذارند

نتایج تحقیقات نشان می دهید بسیاری از افراد در همام لحظات ابتدایی اولین برخورد به این نتیجه می رسند که آیا شما را دوست دارند یا نه. و از ادامه بحث برای تایید قضاوت اولیه استفاده می کنند. این موضوع خوشحال کننده ای نیست، اما با آگاهی از آن قادر خواهید بود قدم های موثری در جهت افزایش میزان محبوبیت خود در بین دیگران بردارید. این تاثیر اولیه ارتباط مستقیمی با زبان بدن دارد. برای مثال ژست های قاطعانه، محکم دست دادن و لبخند باعث ایجاد تاثیرات مثبت روی مخاطب می شوند.

۱۲- آنها به خوبی می دانند که چه وقتی از موضع خود عقب نشینی کنند

عجله باعث کاهش میزان تاثیرگذاری شما روی دیگران می شود، بنابراین سعی کنید با آرامی و ملایمت پیش بروید. وقتی سعی می کنید سریعا نظرات خود را به دیگران تلقین کنید، نتیجه عکس خواهید گرفت، چرا که با این کار دیگران ترغیب به پافشاری روی نظرات خود می شوند. سعی کنید با شکیبایی مخاطب خود را متقاعد کنید. اگر به گفته های خود اطمینان دارید، گاهی نیاز است که از موضع خود عقب نشینی کرده و به دیگران اجازه دهید تا نظرات خود را بیان کنند. فراموش نکنید که بیان موثر ایده های خوب نیاز به گذشت زمان دارد.

۱۳- آنها افراد را با نام کوچک صدا می کنند

نام هر شخصی بخشی از شخصیت اوست و صدا کردن شخص با نام تاثیر بسیار زیادی روی او دارد. افراد تاثیرگذار سعی می کنند تا در هر ملاقاتی نام افراد را به زبان بیاورند. نباید تنها در زمان احوالپرسی اسم دیگران را صدا کنید، بلکه انجام همیشگی این کار باعث می شود تا دیگران احساس اعتبار کنند. اگر در به خاطر آوردن نام دیگران مشکل دارید سعی کنید تا با انجام تمرینات موثر این مهارت را تقویت کنید. وقتی برای دومین بار کسی را ملاقات می کنید از ترس تلفظ اشتباه اسم از صدا زدن نام او خودداری نکنید.

۱۴- آنها خوشحال هستند

افراد تاثیر گذار به خوبی می دانند که چه وقتی چه کاری را انجام دهند و نهایت سعی خود را در انجام کارهایی برای مردم که باعث شادی خود آنها می شود می کنند. آنها می دانند که این ویژگی اخلاقی (خوشحالی) در بلند مدت منجر به شکل گیری مهارت متقاعد ساختن دیگران خواهد شد.

۱۵- آنها لبخند می زنند

افراد به طور طبیعی (ناخودآگاه) زبان تن کسی که صحبت می کند را تقلید می کنند. اگر می خواهید مخاطبان شما را دوست داشته و به صحبت های شما اعتقاد داشته باشند، به آنها لبخند بزنید، متوجه خواهید شد که متقابلا این احساس خوشایند را به صورت ناخودآگاه به شما بازخواهند گرداند و در نتیجه احساس خوبی خواهند داشت. افراد تاثیر گذار به علت اشتیاق زیاد برای بیان نظرات خود، بسیار لبخند می زنند و این تاثیر بسزایی روی مخاطبان آنها دارد.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام