تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم

«تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم» نخستین رمان سلست ‌اینگ است که در ۲۰۱۴ به عنوان “کتاب سال” آمازون برگزیده شد و همچنین در رأس فهرست صد کتاب برتر گودریدز قرار گرفت. انتشارات کوله پشتی کتاب «تمام آنچه هرگز به تو نگفتم» با ترجمه مرضیه خسروی را منتشر کرد.

لیدیا مرده اما هنوز کسی نمی‌داند؛ داستان با این واقعیت ساده و در عین حال سهمگین آغاز می‌شود. «تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم» روایت دختر نوجوانی است که در خانواده‌ای آمریکایی-چینی به دنیا آمده، دختری که برای حفظ جمع خانوادگی و در کنار داشتن مادرش سال‌ها فداکاری می‌کند اما در نهایت تاب تحمل زندگی در چنان خانواده‌ای را از دست می‌دهد…

داستان عشق‌ها و آرزواهایی است که هرگز به زبان آورده نمی‌شوند و تنها پس از مرگ است که بازماندگان آن را از میان یادگاری‌ها و خاطرات عزیزشان درمی‌یابند. «تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم» در حقیقت بیانگر عدم درک خواسته‌ها و آرزوهایی است که موجب می‌شود اعضای خانواده از هم فاصله بگیرند.

سایت آمازون این کتاب را کتابی زیبا درباره خانواده خوانده و اذعان می‌کند شخصیت‌های این رمان بسیار پرتحرک هستند. کتاب پس از انتشار به شدت پرطرفدار و پرفروش شد؛ خوش‌خوانی است و از آن دسته کتاب‌هاست که می‌توانید یک نفس آن را بخوانید. خواننده را درگیر می‌کند و سئوال‌هایی را به وجود می‌آورد.

بخشی از کتاب تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم  :

«لیدیا مرده؛ اما هنوز کسی نمی‌داند. ۶ و نیم صبح روز سوم ماه مه ۱۹۷۷ است و هیچ کس از این واقعیت ساده و بی‌ضرر خبر ندارد؛ لیدیا برای صبحانه دیر کرده است. مادرش کنار کاسه کورنفلکس او، یک مداد  تیز و تکالیف فیزیکش -۶ مساله که کنارشان تیک کوچکی زده شده- را جا داده است. پدرش در حال رانندگی به سمت محل کارش، مشغول پیدا کردن کانال رادیویی WXPK، بهترین شبکه خبری شمال غربی اوهایوست که به دلیل حرکت ماشین خش‌خش آزار دهنده‌ای دارد. برادرش که هنوز کاملاً از بند خواب رها نشده، روی پله‌ها خمیازه می‌کشد. و خواهر لیدیا روی صندلی‌اش در گوشه آشپزخانه قوز کرده و با چشمانی ور قلمبیده به کورنفلس‌هایش خیره شده، دانه دانه‌شان را می‌گیرد و می‌مکد و منتظر است سر و کله لیدیا پیدا شود. و اوست که دست آخر می‌گوید: «لیدیا امروز خیلی دیر کرده.»

  • نام کتاب: تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم
  • نام نویسنده: سلست اینگ
  • انتشارات: کوله پشتی
  • مترجم : مرضیه خسروی
  • نوبت چاپ: چاپ سوم ۱۳۹۴
  • نوع کتاب: رمان

درباره نویسنده

 «سلسلت ان‌جي» نويسنده چيني ـ آمريكايي و برنده جايزه كتاب سال آمازون به خاطر كتاب «آنچه هرگز به تو نگفتم»‌ در شهري كوچك در حومه پيتزبورگ متولد شد. در مدرسه او فقط دو دانش‌آموز سفيدپوست نبودند، او و يك دختر آمريكايي ـ آفريقايي. سپس در دانشگاه هاروارد به تحصيل زبان انگليسي پرداخت و از دانشگاه ميشيگان با مدرك استادي هنرهاي زيبا فارغ‌التحصيل شد وسپس شغل‌هاي بسياري را انجام داد، از غلط گيري كتاب‌هاي درسي تا نوشتن پاورپوينت براي پزشكان.

در داستان «آنچه هرگز به تو نگفتم» با يك تريلر ادبي قدرتمند مواجه هستيم كه در دهه ۱۹۷۰ در اوهايو مي‌گذرد. شخصيت داستان يك آمريكايي-چيني است كه گاهي با رفتار نژادپرستانه مردم روبرو مي‌شود. اين چيزي است كه براي سلست نويسنده كتاب نيز اتفاق افتاده است و به گفته او اين قبيل برخوردها نشان مي‌دهند كه هنوز آمريكا جامعه‌اي خالي از نژادپرستي نيست.

در سال گذشته انتشارات كوله‌پشتي در اقدامي جالب و در توافق با نويسندگان خارجي كه آثار آنها را در ايران منتشر كرده است،‌ حق تأليف را صرف خريد كتاب براي تجهيز مدارس محروم ايران كرده است. اين توافق با چند نويسنده شامل «يورگن تودن هوفر» مولف كتاب «ده روز با داعش»،‌ «آليسون مور» مؤلف كتاب «فانوس دريايي»، «سلست اينگ» مولف كتاب «تمام آنچه هرگز به تو نگفتم»، «جونو دياز» نويسنده كتاب «و او را از دست مي‌دهي» كه اجازه انتشار كتاب‌هايشان در ايران اخذ شده است انجام شده و حق‌التاليف آثارشان به صورت كتاب به مدارس هديه داده خواهد شد.

در اين راستا بخشي از اين حق‌التاليف كه حدود ۳ ميليون تومان مي‌شد،‌ صرف خريد كتاب‌هاي ويژه مخاطبان اول تا ششم ابتدايي شد و در مدارس مناطق محروم جنوب كشور توزيع شد.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام