خانه را معطر کنید

با چند راهکار ساده خانه تان را خوشبو کنید

  • در یک نعلبکی کمی ادکلن خوشبو بریزید ویک حبه قند چهار گوش در آن بیندازید، طوری که ادکلن را خوب جذب کند وقند خیس شود، سپس قند را آتش بزنید و وقتی ادکلن تمام شد قند را خاموش کنید. با این تدبیر فضای خانه بسیار معطر خواهد شد.
  • اگر می خواهید سبزی یا موادی سرخ کنید که مطمئن هستید اعضای خانواده از بوی حاصل از آن ناراحت می شوند، پیش از شروع کار، ابتدا هواکش های داخل آشپزخانه را روشن کنید سپس مقداری سرکه سفید را در کاسه ای بریزید و آن را کنار اجاق گاز روشن قرار دهید؛ بوی حاصل از سرکه سفید، باقیمانده بوی حاصل از سرخ کردن آن مواد را در محیط خنثی می کند.
  • کاسه ای حاوی آب را روی شعله اجاق گاز قرار دهید و تعدادی چوب دارچین یا کمی از پودر آن را در آب بریزید و بگذارید روی شعله ملایم اجاق گاز تا کم کم به جوش آید. عطر دارچین فضا را معطر کرده و بوی حاصل از سرخ کردنی و حتی سوختگی را از بین خواهد برد.
  • بوی حاصل از پخت و پز غذا را با ریختن مقداری جعفری در تابه ای کوچک و قراردادن آن روی شعله اجاق گاز از بین ببرید. حرارت دادن جعفری برای مدت ۵ دقیقه، نه تنها بوی نامطبوع موجود را از بین می برد بلکه فضا را عطرآگین می کند.
  • عطر وانيل يكي از رايحه‌هاي مطبوعي است كه بيشتر خانم‌ها و كودكان از آن لذت مي‌برند. استفاده از رايحه وانيل در خانه علاوه بر آن‌كه موجب خوشبويي خانه مي‌شود بلكه موجب افزايش اشتهاي اعضاي خانواده نيز مي‌شود. كافي است پنبه‌اي را با عصاره وانيل آغشته كنيد و درون يكي از دكوري‌ها يا  روي ميز قرار دهيد.
  • يكي از بهترين شيوه‌هاي از بين بردن بوي غذا در خانه استفاده از رايحه ليمو ترش است. براي اين كار لازم است آب ليموي تازه را درون يك ليوان آب حل كرده و با كمك افشانه آن را در هوا اسپري كنيد.
  • بخور دارچين نيز براي خوشبو كردن فضاي خانه بسيار مناسب است. بهترين راه براي استفاده از بوي مطبوع اين بخور آن است كه چوب دارچين را در ۲ ليوان آب بجوشانيد و اجازه دهيد بوي آن در خانه پخش شود.

۱۰ نکته جالب درباره رایحه درمانی که باید بدانید

۱. استفاده از عصاره های معطر گیاهی برای تلطیف و خوشبو کردن فضا به ۶۰۰۰ سال پیش بازمی گردد. کشورهایی از قبیل هند، یونان، رومانی، چین و مصر سابقه تاریخی زیادی در این امر دارند.
۲. وانیل و اسطوخودوس دو خوشبو کننده خواب آور هستند.
۳. عصاره های بابونه، اسطوخودوس، ترنج، نعناع هندی، لیمو و پرتقال از جمله عصاره های خوشبو کننده، تسکین دهنده و آرامش بخش هستند.
۴. عصاره پرتقال و ترنج به نیروبخش بودن مشهور هستند. رایحه تولید شده توسط این عصاره ها، خستگی را رفع و تنفس را آسان تر می کند. از این رو در محیط های کار و فعالیت وجود این رایحه ها توصیه می شود.
۵. افزودن چند قطره عصاره اوکالیپتوس به نرم کننده لباس هنگام شست وشو، سبب می شود لباس ها رایحه ای خوش و بادوام به خود بگیرند.
۶. دچار بی خوابی هستید؟ توصیه می کنیم چند قطره عصاره اسطوخودوس را بر بالش خود بچکانید. این کار شما را به آرامش می رساند و خیلی زود به خواب می روید.
۷. برای نگه داشتن عصاره ها و روغن های معطر، آنها را در بطری های شیشه ای با رنگ تیره بریزید و در فضایی خنک و خشک، دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.
۸. چند قطره عصاره خوشبو و مورد علاقه خودتان را روی لامپ لوستر و چراغ موجود در فضا بچکانید. با روشن کردن چراغ و بالا رفتن دمای آن رایحه عصاره در فضا منتشر می شود.
۹. زنان باردار نباید بدون مشورت با پزشک شان از رایحه درمانی در خانه خود استفاده کنند.
۱۰. اگر در خانه کودک دارید یا افرادی مبتلا به آسم یا دیگر آلرژی ها در خانه شما زندگی می کنند، در استفاده از رایحه درمانی و عصاره های معطر محتاطانه عمل کنید.

 

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام