روش های اورژانسی پیشگیری از بارداری

روش اورژانس پیشگیری از بارداری، روشی است كه خانم ها با استفاده از آن می توانند در صورت استفاده نکردن از روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری و یا هر موردی كه احتمال بارداری نا خواسته پس از تماس جنسی را داشته باشد، از آن استفاده كنند. قرص لوونورجسترول یکی از روشهای جدید اورژانسی پیشگیری از بارداری است که به صورت بسته های ۲ تایی در مراکز بهداشتی- درمانی و خانه های بهداشت بصورت رایگان ارائه می گردد. استفاده از این روش نسبت به روشهای دیگر اورژانسی راحت تر بوده و اثربخشی بیشتری خواهد داشت.

اثر بخشی :

اثر بخشی روش پیشگیری اورژانس از بارداری با قرصهای لوونور جسترول حدود ۹۹% و با استفاده از قرصهای تركیبی، حدود ۹۷% میباشد و مهم است بدانید که هر چقدر فاصله زمانی تماس جنسی تا آغاز استفاده از روش کوتاه تر باشد، اثر بخشی آن بیشتر خواهد بود.

عارضه ها و چگونگی برخورد با آن :

۱- تهوع و استفراغ حین مصرف : میزان تهوع واستفراغ با استفاده از قرصهای ترکیبی به ترتیب حدود۵۰% و ۲۰% بوده که این عوارض با استفاده از قرصهای لوونورجسترول به حدود۲۰% و ۶% کاهش می یابد بهتر است جهت پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ شدید ۴تا۶ ساعت قبل از استفاده از روش اورئانس یک داروی ضد استفراغ استفاده شود…

۲- اختلال قاعدگی : ممکن است که قاعدگی بعدی چند روز زودتر یا دیرتر آغاز شود، طول مدت آن تغییر یافته و تغییر در مقدار خونریزی ایجاد شود .این تغییر موقتی و بی خطر است.
۳- سر درد و سر گیجه : این عارضه نیز در صورت بروز موقتی است .

موارد منع مصرف :

تقریبا همه افراد می توانند از این روش استفاده کنند.توجه : در صورت وجود بیماریهای حاد کبدی و یا خونریزیهای نا مشخص دستگاه تناسلی از این روش استفاده نکنید .افرادی كه می توانند از این روش استفاده كنند:

استفاده نكردن یا استفاده نا درست از وسایل مطمئن پیشگیری از بارداری تجاوز پارگی و یا خارج شدن كاندوم فراموشی خوردن قرص تركیبی برای سه نوبت فراموشی خوردن قرص شیردهی بیش از سه ساعت
تاخیر بیش از دو هفته در تزریق آمپول DMPA تاخیر بیش از یك هفته در تزریق آمپولهای ترکیبی استفاده نادرست از روش طبیعی خروج IUD در زمانی بجز دوران قاعدگی استفاده از روش طبیعی یا منقطع با شک به تماس جنسی که می تواند منجر به بارداری گردد.

زمان شروع و چگونگی استفاده :

اگر بیش از ۷۲ساعت از زمان نزدیکی مشکوک نگذشته باشد (مصرف اولین دوز این روش باید حداکثر در فاصله زمانی ۷۲ ساعت از تماس مشکوک صورت گیرد) جلوگیری از حاملگی نا خواسته با مصرف دو عدد قرص یک جا در اولین فرصت

توجه : در صورت عدم دسترسی به قرص لوونورجسترول میتوانید به یکی از روشهای زیر به ترتیب اولویت عمل کنید:

در اولین فرصت ۲ عدد قرص اچ دی و ۱۲ ساعت بعد ۲ عدد دیگر میل نمایید. در اولین فرصت ۴ عدد قرص ال دی و ۱۲ ساعت بعد ۴ عدد دیگر میل نمایید.

تذكرات حین مصرف :

۱- بهتر است که قرص ها با شكم خالی خورده نشود.
۲- در صورت استفراغ تا دو ساعت پس از استفاده از روش، خوردن مجدد قرص ها ضروری است.
۳- اثر بخشی این روش با استفاده از فنی توئین و ریفامپین كاهش می یابد.

نکته: در صورت استفاده همزمان از داروهای فوق، تعداد قرص مصرفی لونورجسترول باید دو برابر گردد.

توجه خاص:

تاکید میگردد که هر خانم در طول یک دوره قاعدگی تنها یکبار ودر طول سال حد اکثر ۲تا ۳ بار مجاز به استفاده از روش پیشگیری اورژانسی میباشد و هر چه دفعات استفاده از این روش بیشتر باشد میزان اثر بخشی آن کم خواهد شد و احتمال حاملگی را افزایش میدهد.

این روش می تواند باعث تغییر در زمان قاعدگی بعدی شود. معمولاً این تغییرات كم بوده و قاعدگی چند روز زودتر یا دیرتر اتفاق می افتد. اگر تاخیر قاعدگی بیش از ۷ روز شود، باید احتمال بارداری را در نظر داشت. در این صورت بررسی وانجام تست بارداری ضرورت دارد.

حاملگی هم زمان با این روش:

این روش خطری برای جنین نداشته و در صورت وقوع حاملگی همزمان، نیازی به ختم آن نخواهد بود.

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام