سه شنبه ها با موری

کتاب سه شنبه‌ها با موری “Tuesdays with Morrie” رمانی واقعی، نوشته شده توسط نویسنده آمریکایی با نام میچ آلبوم می باشد، این کتاب در تاریخ ۱۹۷۷ به انتشار رسید و چندین سال در فهرست پرفروش ترین کتاب ها قرار داشت، این کتاب، داستانی واقعی از ارتباط میچ با استاد پیشین خود، به نام موری می باشد.داستان از این قرار است که میچ که سال هاست، از استاد خود خبری ندارد، در واپسین لحظه های زندگی موری، پس از مشاهده تلوزیون، متوجه بیماری مرگ بار استاد خود شده و تازه به یاد قول چند ده ساله خود می افتد!
حال موری به بیماری
ALS دچار است و تنها چند ماه با مرگ تدریجی خود فاصله دارد و میچ می خواهد از این لحظه ها کمال استفاده را ببرد، حال این مرشد آخرین کلاس زندگی خود چه چیزی یاد می دهد؟
“سه شنبه ها با موری
، از تاثیر گذار ترین و پر فروش ترین انتشارات نیویورک تایمز است که از اکتبر ۱۹۹۷تا کنون همواره در صدر جدول پر فروش ترین کتابهای سال قرار داشته است.

۳-book1

  • نام کتاب:سه شنبه ها با موری
  • نام نویسنده: میچ البوم ( Mitch Albom)
  • نام مترجم:مهدی قراچه داغی
  • انتشارات: نشر البرز
  • نوبت چاپ: چاپ اول ۱۳۷۹، چاپ پنجم ۱۳۸۶
  • چاپ: چاپخانه آسمان
  • نوع کتاب: داستان های آمریکایی

درباره نویسنده

میچ آلبوم نویسنده‌ی آمریکایی در سالهای اخیر به چهره‌ی مطرحی در سطح ملی و جهانی بدل شده است. او همچنین در عرصه‌های نمایشنامه‌نویسی، فیلمنامه‌نویسی، روزنامه‌نگاری، اجرای برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی و موسیقی فعال می‌باشد. آثار او به ۴۵ زبان زنده دنیا ترجمه شده‌اند و مبنای ساخت فیلم‌های تلویزیونی نیز قرار گرفته‌اند. آلبوم بیانگذار هفت مؤسسه خیریه در آمریکا به نفع فقرا، ایتام، بیماران و بی‌خانمان‌ها می‌باشد.

وی فعالیت خود را با ستون‌نویسی در یک هفته‌نامه‌ی محلی نیویورک آغاز کرد و پس از آن به عنوان خبرنگار ورزشی مستقل شناخته شد. این امر سبب شد آلبوم صاحب یک ستون ورزشی و یک ستون در رابطه با زندگی آمریکایی و ارزشها در یکی از سرشناسترین رسانه‌های کشورش شود. دیری نپایید که در میان مردم از شهرت بسیاری برخوردار شد.

دیدار مجدد با استاد سابق دانشگاهش “موری شوارتز” موجب به تحریر درآمدن کتاب سه‌شنبه‌ها با موری شد که در زمره‌ی پرفروشترین کتابهای شرح حال محسوب می‌شود. پس از انتشار این کتاب مسیر زندگی آلبوم بیشتر به سمت نویسندگی متمایل شد و از دنیای ورزش و موسیقی فاصله گرفت. تمام کتابهای او شامل مضمون ماوراء‌الطبیعه و زندگی پس از مرگ می‌باشد.

در ایران نیز همچون سایر کشورها کتابهای آلبوم با استقبال زیادی روبرو شده‌اند و اکثرا آثار این نویسنده به فارسی ترجمه و به چاپ رسیده‌اند. این کتاب‌ها شامل: سه‌شنبه‌ها با موری، پنج نفری که در بهشت به ملاقاتت می‌آیند، برای یک روز بیشتر، ذره‌ای ایمان داشته باش، ارباب زمان و اولین تماس تلفنی از بهشت هستند.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام