عزیزم، ای نور چشم – عمر دیاب

عمر دیاب در روز ۱۱ اکتبر سال ۱۹۶۱ در بندر پورت سعید در کشور مصر و در یک خانواده هنرمند و هنردوست چشم به جهان گشود. پدرش مسئول ساختارهای کانال سوئز بود و بر روی کشتی و زیر دریایی کار می‌کرد. او به استعداد و صدای خوب پسرش پی برده بود و همیشه او را به خواندن تشویق می‌کرد. یک روز پدرش، عمرو را که تنها شش سالش بود به یک ایستگاه رادیویی موسیقی برد تا در آنجا بخواند. عمرو در آنجا اولین تجربه خوانندگی خود را کسب کرد و به دلیل صدا و استعداد خوبش از طرف مسئولان رادیو تحسین شد و از فرماندار شهر یک گیتار جایزه گرفت. عمرو دیاب تحصیلات موسیقی خود را دانشگاه قاهره شروع کرد.

وی اولین آلبوم خود را در سال ۱۹۸۳ به نام یا طریق را به بازار عرضه کرد و پس از آن سه آلبوم دیگر نیز بین سالهای ۱۹۸۴ و۱۹۸۷ عرضه نمود. در سال ۱۹۸۸ آلبوم میال را عرضه کرد که موفقیت بزرگی در سراسر خاورمیانه کسب نمود و یکی از بهترین کارهای دیاب محسوب می‌شود. از آن به بعد او آلبوم‌های دیگری را عرضه کرد که فروش فوق العاده‌ای در جهان داشت و او به عنوان ستاره دنیای شرق معرفی شد. شنوندگان غیر عرب زبان نیز از شنیدن ترانه‌های عمرو لذت می‌برند.

عمر در سال ۱۹۹۰ در پنجمین دوره مسابقات African Sports به عنوان نماینده کشورش انتخاب شد و در آنجا به زبانهای عربی، انگلیسی و فرانسوی آواز خواند. این کنسرت با ماهواره به تمام نقاط دنیای عرب فرستاده شد و از شبکه سی‌ان‌ان پخش شد. او از آن به بعد مهمانیها و جشنهای بسیاری گرفت و به کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا، استرالیا و کشورهای مختلف اروپایی سفر کرد و در آنجا کنسرتهای موفقی را اجرا کرد. همچنین اجرای بین‌المللی وی در سال ۲۰۱۰ در شهر لاس وگاس با ۱۰۰۰۰ نفر شنونده برگزار شد.

او صدایی جذاب و وسیع دارد. او با آمیختن موسیقی عربی و پاپ غربی گونه‌ای موسیقی را رواج داده که به موسیقی مدیترانه معروف شده است.

آلبوم تملی معاک (همیشه با تو) در ۱۷ ژوئیه ۲۰۰۰ منتشر شد و بیشترین توجه و فروش را در بین آثار او بدست آورد. ویدیوی آهنگ اصلی آلبوم (تملی معاک) که در جمهوری چک فیلمبرداری شد را می‌توان بهترین ویدیوی عمرو دیاب دانست.

عمرو همچنین در چندین فیلم سینمایی ایفای نقش کرده است که همگی از فیلمهای محبوب دنیای عرب هستند: در سال ۹۰ در فیلم “العفاریت” براساس آلبوم “میال”، در سال ۱۹۹۲ در فیلم ” ایس کریم فی جلیم” بر اساس آلبومی به همبن نام و در سال ۱۹۹۳ در فیلم “ضحک و لعب و جد و حب” بر اساس آلبوم “ذکریات”، همچنین وی در فیلم جدیدی به اسم “المتمرد” ایفای نقش کرده که هنوز به نمایش درنیامده است.

حبیبی یا نور العین

  • پخش:  ۱۹۹۶
  • سبک: پاپ
  • زمان: ۵:۰۱
  • آلبوم: نور العین

دانلود آهنگ

۳۰-music02

عمر دياب در سال ۱۹۹۷ توانست به سه جايزه در جشن هاي ساليانه ي عربي دست پيدا کند ، که عبارتند از : بهترين کليپ , بهترين ترانه و بهترين خواننده . در سال ۱۹۹۸ عمر موفق به دريافت جايزه ي موسيقي جهاني در شهر موناکو به خاطر ترانه ي نورالعين شد ، عمرو در شرايطي اين جايزه را دريافت نمود که خوانندگان بزرگ ديگري همچون , سلنديون و ماريا کاري  نيز در اين مسابقه شرکت کرده بودند. عمر توانست به عنوان اولين خواننده ي عربي به اين جايزه دست پيدا کند.

همچنين او براي دومين بار توانست به جايزه ي ميوزيک وورلد  در سال ۲۰۰۱ براي ترانه ي اکتر واحد دست پيدا کند, ترانه اي که بيشترين فروش را در کشورهاي عربي داشت. همچنين توانست جايزه پلاتين براي آلبوم “نور العين” دريافت کند.

متن ترانه دو زبانه

عزیزم، ای نور چشم، ای که در ذهن من جای گرفته ای
سالهاست ک هدوستت دارم و کسی جز تو در ذهن من نیست
زیباترین چشمهای هستی را من دیده ام
شگفت انگیز است، خداوند همراهت باشد
چشمانت با من است، چشمانت کافیست
ای نور شب های من
قلبت مرا می خواند و می گوید دوستم دارد
خداوند همراهت باشد که به من اطمینان دادی
در آغاز و همه داستان همراه تو هستم
تا پایان داستان هم همراه توام

حبیبى یا نور العین یا ساکن خیالى
عاشق بقالى سنین ولا غیرک فى بالى
اجمل عیون فى الکون انا شفتها
الله علیک الله على سحرها
عیونک معایا عیونک کفایا
تنور لیالى
قلبک ندانى و قال بتحبنى
الله علیک الله طمنتنى
معاک البدایه و کل الحکایه
معاک للنهایه

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام