فضایی گرم در هوای سرد

چند راهکار ساده جهت ایجاد دکوری گرم و دلنشین برای زمستان

زمین گرم و رنگی

کف سالن و اتاق ها یکی از قسمت های مهم خانه در فصل زمستان است. یادتان باشد کفپوش هایی مثل سنگ یا سرامیک خانه را حسابی سرد می کند، به طوری که راه رفتن بدون دمپایی هم سخت می شود. پس بهتر است این قسمت ها را با فرش، قالیچه یا گلیم بپوشانید. بهتر است این قالیچه یا فرش از رنگ‌های گرم نظیر قهوه‌ای، کرم، شکلاتی، نارنجی، زرد یا قرمز تشکیل شده باشد تا علاوه بر آن‌که به خانه شما جلوه می‌بخشد موجب افزایش میزان گرمای خانه شود. شاید عده ای با این تصور که استفاده از فرش یا قالیچه زیبایی دکوراسیون خانه آنها را به هم می زند از استفاده آنها صرف نظر کنند، اما انداختن قالیچه ها یا گلیم هایی با رنگ های شاد و گرم در این فصل الهام بخش گرما بوده و خانه شما را زیباتر و گرم تر خواهد کرد.
علاوه بر این استفاده از عطرهای گیاهی با طبع گرم نیز در روزهای زمستانی توصیه می‌شود. بهترین این عطرها استفاده از بوی گرم دارچین و قهوه در فضای خانه است. کافی است کمی از عطر یا اسانس این ۲ گیاه خوشبو را در بخشی از خانه خود بگذارید تا فضای خانه را آغشته کند.

عطری مرطوب و دلنشین

یکی از مشکلات رایج این فصل، خشک شدن بیش از حد هوا در خانه هاست که البته راه حل ساده ای هم دارد. شما می توانید به کمک یک دستگاه بخور، رطوبت لازم را فراهم کنید. بعضی از این دستگاه ها محفظه ای هم برای ریختن اسانس های مختلف مانند اکالیپتوس دارند که با این کار فضای خانه شما بوی بسیار خوبی خواهد گرفت. علاوه بر این استفاده از عطرهای گیاهی مانند دارچین و قهوه بسیار تاثیرگذار می باشد.
این راه حل علاوه بر تامین رطوبت، به مطبوع تر شدن فضای خانه و جلوه بیشتر دکوراسیون زمستانی شما کمک می کند.

نورهای جادویی

نور یکی از عواملی است که به کمک آن می توانید فضایی گرم و صمیمی بسازید. شاید شما هم این حس را تجربه کرده اید که سالن ها و اتاق های کم نور، احساس بی روح و دلگیر بودن فضا را القا می کند و برعکس نور مناسب، نقشی جادویی در زیبایی محیط دارد. با توجه به این که این روزها به دلیل ابری بودن هوا ممکن است نور کمتری وارد فضای خانه شما شود بهتر است به نورپردازی خانه بیشتر دقت کنید. لامپ های معمولی را با لامپ های کم مصرف عوض کنید تا هم به نور بیشتری دسترسی داشته باشید و هم هزینه ها را کم کنید. همچنین می توانید با عوض کردن لامپ های آباژور و استفاده از نورهایی با رنگ های مناسب، فضای گرم تری فراهم کنید.

شمع و گل و سینی

شمع همیشه جزء لاینفک دکوراسیون های رمانتیک بوده است، اما در فصل زمستان فارغ از این نگاه می توان از شمع به عنوان یک تزئین مناسب در محل های مختلف خانه استفاده کرد. امروزه شمع های زیادی با طرح ها و رنگ های مختلف در بازار موجود است که به کمک آنها می توانید خانه خود را زیباتر کنید. هنگام شب، شعله زیبای شمع ها فضای گرم و دلنشینی به خانه شما خواهد داد. بهتر است برای این منظور قسمتی از خانه را که هم فضای مناسبی دارد و هم بیشتر در دید است انتخاب کنید. تعدادی شمع رنگی در اندازه های مختلف را در این محل قرار دهید. برای زیبایی هرچه بیشتر شمع ها می توانید یک سینی گرد انتخاب کنید و اطراف آن را با گل های خشک پر کنید؛ سپس شمع ها را در مرکز سینی به صورت پراکنده بچینید و در پایان، فضای خالی میان شمع ها را با مابقی گل های خشک پر کنید تا سطح سینی دیده نشود. سینی های قدیمی از نوع مس یا برنج برای این کار ایده آل هستند. همچنین دقت داشته باشید هنگام خرید شمع فقط به شکل ظاهری آن توجه نکنید، کیفیت آنها هم بسیار مهم است چون شمعی که برای این کار انتخاب می کنید نباید اشک و دود داشته باشد.

تعویض رنگ‌های گرم را با رنگ‌های سرد

پرده ها از مهم ترین و اساسی ترین قسمت هایی هستند که در دکوراسیون زمستانی باید به آنها توجه شود. پرده های توری و نازک را عوض و به جای آنها پرده هایی با پارچه ضخیم و با رنگ‌های نارنجی، کرم، قهوه‌ای یا ترکیبی از نارنجی، زرد و قهوه‌ای نصب کنید. با این کار هم گرمای خانه هدر نمی رود، هم خانه زیباتر می شود. اگر این کار برایتان مقدور نیست، می توانید از یک پارچه ساده اما ضخیم کمک بگیرید و آن را پشت پرده تابستانی نصب کنید. با این کار همان هدف صرفه جویی در انرژی و زیبایی محقق می شود.

گر امکان تعویض پرده برای‌تان وجود ندارد، پشت شیشه‌ها را با ملحفه‌های قدیمی بپوشانید. تا جایی که می‌توانید رنگ کوسن‌ها را گرم و شاداب کنید. از گل‌ها و گیاهان قرمز و نارنجی در خانه بیشتر استفاده کرده و سعی کنید از تابلوهایی که یک روز آفتابی و گرم را به نمایش می‌گذارد در اتاق نشیمن یا ناهارخوری‌تان استفاده کنید. همه این‌ها در کنار هم به شما کمک می‌کند تا در روزهای سرد زمستان کمتر احساس سرما، دلتنگی و کم‌تحرکی داشته باشید.

بهاری در زمستان

همه ما می توانیم با صرف اندکی وقت و انتخاب گلدان هایی که با سرمای زمستان سازگار هستند، بهار را به خانه خود بیاوریم. استفاده از گل های رنگارنگ در فصل زمستان قطعا به محیط خانه زیبایی و طراوت خاصی می دهد و کمک بزرگی به دکوراسیون زمستانی شما می کند.

تزئینات زمستانی

برای تزئین خانه قبل از هر چیز از خود زمستان کمک بگیرید. می پرسید چطور؟ ساده ترین راهش استفاده از مجسمه هایی با طرح های زمستانی است. به عنوان مثال یک آدم برفی البته از نوع مجسمه ای می تواند خانه شما را بسیار زیبا کند. همچنین استفاده از میوه های درخت کاج که معمولا همه ما تعدادی از آنها را سر راه خود می بینیم و اغلب بی تفاوت از کنار آنها رد می شویم می تواند در ایجاد حس زمستانی خانه بسیار موثر باشد. کامواهای رنگارنگ در یک سبد چوبی هم یکی دیگر از تزئینات مناسب فصل زمستان است.

دکوراسیون اتاق خواب را تغییر دهید

یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه که با عوض شدن فصل تغییرات اساسی را در خود احساس می‌کند، اتاق خواب هر خانه است. با سپری شدن روزهای گرم تابستان و فرا رسیدن روزهای سرد و بارانی پاییز و زمستان عوض کردن روتختی، ملحفه‌های پنبه‌ای و خنک و پتوهای تابستانی با روتختی و ملحفه‌های پشمی و پتوهای مناسب فصل زمستان یک ضرورت است. در غیراین صورت شما مجبورید برای گرم شدن در تمام مدت شب بیش از حد مجاز از گرمای وسایل گرمایشی استفاده کنید و این موضوع در دراز مدت ضررهای زیادی را برای شما به همراه دارد بنابراین علاوه بر تعویض پرده‌ها و ضخیم کردن آن‌ها به تختخواب خود نیز توجه کنید.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام