مجید انتظامی – آهنگساز و نوازنده

مجید انتظامی متولد ۱۸ اسفند ۱۳۲۶ در تهران است . او آهنگساز، نوازنده ابوا و مدرس موسیقی است و از آهنگسازان برجستهٔ سینمای ایران به شمار می‌آید.او از دههٔ ۱۳۵۰ برای بیش از ۸۰ اثر سینمایی موسیقی متن نوشته است . او فرزند عزت‌الله انتظامی بازیگر کهنه‌کار سینمای ایران می‌باشد.

انتظامی از دوره تحصیلات ابتدائی شروع به فراگیری موسیقی کرد و یکسال پس از گرفتن دیپلم هنرستان وارد ارکستر سمفونیک شد و زیر نظر آنتوان کاتلوس ابوا آموخت. او سلفژ و تئوری و هارمونی را نزد ثمین باغچه بان و مصطفی آموزش دید و نخستین نت موسیقی را به کمک پورتراب نوشت. او سپس برای معالجه بیماری کلیه و ادامه تحصیل به آلماکمال پورتراب ن سفر می‌کند و در آنجا به دانشگاه می‌رود. وی فارغ‌التحصیل کنسرواتوار برلین است. او در آلمان نزد اساتیدی چون «کارل اشتاین» تحصیل موسیقی را ادامه می‌دهد و با ارکسترهای زیادی همچون ارکستر سمفونیک برلین و ارکستر فیلارمونیک آلمان همکاری می‌کند.

سال ۱۳۵۳ پس از بازگشت به ایران در ارکستر سمفونیک تهران استخدام شده و تدریس در دانشگاه تهران و هنرستان عالی موسیقی را از همین سال آغاز می‌کند و قطعاتی را نیز برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌سازد. اولین تجربه موسیقی تصویری اش با ساخت موسیقی فیلم کوتاه «زال و سیمرغ» در سال ۱۳۵۶ بود و با ساخت موسیقی فیلم «سفر سنگ» بطور حرفه‌ای کار ساخت موسیقی فیلم را آغاز کرد. او تاکنون بیش از ۸۰ موسیقی فیلم نوشته است و از پرکارترین آهنگسازان سینمای ایران به شمار می‌آید. از آثار دیگرش حدود ۱۰ موسیقی صحنه‌ای می‌باشد که در اجرای بعضی از آنها به عنوان نوازنده حضور داشته است. او در دانشکدهٔ موسیقی دانشگاه هنر نیز به تدریس پرداخته است و داوری بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر را نیز عهده‌دار بوده است.

همسر وی آذرنوش صدر سالک نوازنده چنگ، پیانو و مدرس موسیقی می‌باشد.

وی جوایز فراوانی برای آثار خود از جمله موسیقی متن فیلم “روز واقعه” دریافت نموده است .

دو آلبوم ” آرام تر از دریا” و “تنهاترین سردار” از وی منتشر شده است و موسیقی دهها فیلم را ساخته است و تا کنون موسیقی مجموعه تلویزیونی های زیر را نوشته است : 

  • تنهاترین سردار (۱۳۷۵)
  • مردان آنجلس (۱۳۷۶)
  • شیخ بهایی (۱۳۸۷)
  • کلاه پهلوی (۱۳۹۲)

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام