مریم شیرزاد – صداپیشه

مریم شیرزاد در سال ۱۳۳۸ در تهران متولد شد . ایشان کار دوبله را از برنامه ی کودک در رادیو شروع کردند . وی از دوبلور های برجسته ی کشور است که صدایش در اذهان باقی مانده است . ایشان دوبله ی صداهای به یاد ماندنی چون آنه شرلی , اوشین , شازده کوچولو , آلیس , سرندیپیتی , نیک و نیکو و … را انجام داده اند.

او برای گویندگی در فیلم سیمارون جایزه بهترین دوبلور را دریافت نموده است.

شیرزاد در آستانه ۵۴ سالگی در مصاحبه ای در مورد دوبله سریال اوشین (سالهای دور از خانه) ابتدا از ژاله علو، مدیر دوبلاژ این مجموعه قدردانی می‌کند و می‌گوید: این سریال برایم سراسر تجربه بود و به جرأت می‌توانم بگویم شیرینی کار کردن با خانم علو هنوز بعد از ۲۷ سال زیر زبانم مانده است. خانم علو دوبله اوشین را آنقدر مادرانه مدیریت کردند، به ویژه در برخوردشان با من چرا که وی همیشه مرا تشویق می‌کرد. ابتدای کار قرار بود در «سال‌های دور از خانه» فقط به جای کودکی اوشین صحبت کنم اما با تشویق‌های استاد عزیزم خانم علو جوانی اوشین را هم خودم گفتم.

شاید جرأت نکنم «سال‌های دور از خانه» را ببینم!

وی خاطرنشان می‌کند: بعد از گذشت ۲۷ سال همه از بازپخش سریال «اوشین» خوشحال شدند به جز خودم چرا که احساس می‌کنم رُلم را خوب نگفته‌ام؛ بنابراین اوشین برای خودم یک فاجعه است و اگر هم مردم آن را دوست داشتند محبت و لطفشان به من بود و شاید خودم اصلا جرأت نکنم دوباره آن‌ را تماشا کنم چراکه اوشین اگر اوشین شد به خاطر زحمات خانم علو و سایر همکاران بود که همگی آن‌ها تحت فشار بودند.

۱۲-art2

سایر فعالیت‌ها:

  • گویندگی در رادیو از ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۹ دربرنامه کودک.
  • واحد نمایش رادیو
  • برنامه عصر بخیر تهران (زنده)
  • رادیو پیام اجرا و نویسندگی
  • شرکت در دوبله همزمان در جشنواره فیلمهای کودک و نوجوان اصفهان چندین دوره

مدیریت دوبله:

الیور تویست، سفیدبرفی، آلیس در سرزمین عجایب، چارلی و کارخانه شکلات سازی، دشمن حکومت، قدرت مطلق، داستان برانکس یا محله برونکس، وطنم آفریقا، اسم من خان است، ماموران ابی پوش، بازگشت خوشبختی، دیوید کاپرفیلد و داستان اسباب بازی  سه

رادیو و تلویزیون :

سردبیر و کارگردان و مجری – بازیگر برتامه‌های زنده رادیویی شهر مهربانی و رنگین کمان در رادیو تهران و اجراهای زنده در شبکه تلویزیونی تهران با خواندن غزلیات حافظ و اشعار دیگر شعرا. در حال حاضر اجرای برنامهٔ آوای امواج در رادیو تهران انجام می‌دهند که جمعه‌ها از ۱۶تا۱۸ پخش می‌شود.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام