نیمه تاریک وجود

“نیمه تاریک وجود” بیان داستانگونه از تجربیات همایشها و کلاسهای عملی برگزار شده توسط خود دبی فورد است.طبعا افراد زیادی در وهله اول با خوانندن این کتاب در مواجهه اژدهای درون خود دچار هراس و بهم ریزی ذهن و روان میشوند؛شاید تنها سلاح خواننده در غلبه بر این ترس صداقت با خود و توجه به گفتگوهای درونش باشد تا بتواند مطالب کتاب را تا انتهای آن همراهی نماید نکته ای که نویسنده به تکرار صحّه میگذارد وصد البته این خود در ادامه مسیر، چالشی نفس گیر و طاقت فرسا در بر دارد.آزاد شدن انرژی زیاد روانی و کاهش تنش و اصطکاک درون خود و مابین دیگران وحسی از جنس زلالی حاصل همراهی صادقانه با نویسنده این کتاب است.

فصل بندی کتاب در ۱۰ قسمت (با نمونه تمرینهای مربوطه)به شکل ذیل است:

۱- جهان بیرون،جهان درون
۲- به دنبال سایه
۳- جهان در درون ماست
۴- به یاد آوردن خود
۵- سایه ات را بشناس تا خودت را بشناسی!
۶- من “آن” هستم
۷- در آغوش کشیدن نیمه تاریک
۸- خود را از نو تعبیر کن
۹- بگذار نور وجودت بدرخشد
۱۰- زندگی قابل زیستن

بخشی از کتاب نیمه تاریک وجود:

« هنگامی که جست و جو در جهان درون را آغاز کردم ، به نظرم کاری غیرممکن آمد.باور داشتم که نمی توانم ولگرد یا قاتل باشم. واقعا نمی خواستم بپذیرم که همه ویژگیهای جهان را دارم.هر چه بیشتر نگاه می کردم شباهت کمتری بین خودم و افرادی که در نظرم خطا کار بودند، می دیدم و در نتیجه هدف من این شد که ببینم چگونه ممکن است جهان در درون من باشد.هر بار چیزی یا کسی را می دیدم که دوست نداشتم، به خودم می گفتم : من هم همین گونه هستم.آنها در درون من هستند.ماه اول به کلی ناامید شدم ، چون حقیقتاً نمی توانستم هیچ کدام از آن ویژگیهای بد را در خود ببینم.تا آنکه یک روز همه چیز دگرگون شد. متوجه شدم منظور این نیست که افراد دیگر در من وجود دارند، بلکه همه ویژگیهایی که دیگران ابراز می کنند، در من نیز هست.اینک برایم روشن شد که باید روی آن ویژگیهای دیگران که مرا ناراحت می کند، دقت کنم. متوجه شدم، اینها همان اتاقهایی هستند که بسته بودم. آنگاه خود را جای شخصیت هایی که در من نفرت و انزجار ایجاد می کردند، گذاشتم.

پذیرفتن برخی از آنها دشوارتر از برخی دیگر بود و به زمان بیشتری نیاز داشت، اما سرانجام به استثنای چند مورد توانستم همه آن شخصیتها را در خود ببینم. به مرور زمان آن صدای درونی که پیوسته همه چیز و همه کس را پیش داوری می کرد، آرام گرفت.متوجه شدم زمانی افراد را مورد پیش داوری قرار می دهم که نمی توانم برخی از حالات یا رفتار آنها را در خود ببینم.دستتان را دراز کنید و با انگشت به کسی اشاره کنید، می بینید که یک انگشت شما متوجه آن شخص است ، اما سه انگشت دیگر، خودتان را نشانه رفته اند.هر گاه دیگری را سرزنش می کنیم، در واقع آن ویژگی را در خود نفی می کنیم. تا هنگامی که خود را نمونه کوچکی از کل هستی نبینید، به صورت فردی مجزا به زندگی ادامه خواهید داد. در این حالت برای یافتن پاسخ و راهنمایی به جای درون به بیرون رو می آورید و در مورد آنچه خوب یا بد است، پیش داوری می کنید.»

  • نام کتاب: نیمه تاریک وجود
  • نام نویسنده:دبی فورد
  • نام مترجم : فرناز فرود
  • انتشارات: اگاه
  • نوبت چاپ: ۱۳۹۴
  • نوع کتاب: روانشناسی

درباره نویسنده

خانم دکتردبی‌ فورد در سال ۱۹۵۵ به دنیا امد و در سال ۲۰۱۳ درسن ۵۸ سالگی بر اثر ابتلا به سرطان سارکوما در گذشت.او از معروفترین نویسندگان روزنامه نیویورک تایمز و خالق آثاری از جمله فرآیند سایه و تاسیس کننده موسسه تربیت یکپارچگی وجود می باشد او نویسنده‌ای‌ست‌ که‌ نامش‌ در فهرست‌ پرفروش‌ترین‌ کتاب‌های‌ نیویورک‌ تایمز جا گرفته‌ است‌. کتاب‌های‌ او به‌ بیست‌ و شش‌ زبان‌ ترجمه‌ شده‌اند و در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز یادگیری‌ و روشن‌نگری‌ در سراسر جهان‌ به‌ کار می‌روند. سه‌ کتاب‌ نخست‌ او با نام‌های‌ نیمۀ‌ تاریک‌ دنبال‌کنندگان‌ نور، جدایی‌ معنوی ‌و راز سایه به‌ خوانندگان‌ می‌آموزد که‌ چگونه‌ به‌ خرد درونی‌ دست‌ یابند و با رفتن‌ به‌ درون‌، دریافت‌ها و شناخت‌هایی‌ در بارۀ‌ زندگی‌شان‌ پیدا کنند.

دبی‌ فورد در کتاب بهترین‌ سال‌ زندگی از روشی‌ آزموده‌ برای‌ آفرینش‌ یک‌ زندگی‌ استثنایی‌ پرده‌ برمیدارد آرزوی‌ او این‌ است‌ که‌ یک‌ جنبش‌ جهانی‌ راه‌ بیندازد و میلیون‌ها نفر را به‌ آفرینش‌ بهترین‌ سال‌ زندگی‌شان‌ وادارد. دبی‌، مدرک‌ خود را در رشتۀ‌ روان‌شناسی‌ با گرایش‌ مطالعات‌ آگاهی‌ از دانشگاه‌ جی‌. اف‌. کی‌. گرفت‌. او در سال‌ ۲۰۰۱ جایزۀ‌ فارغ‌التحصیل‌ برگزیدۀ‌ سال‌ را به‌ مناسبت‌ خدمات‌ ارزندۀ‌ خود در زمینۀ‌ روان‌شناسی‌ و معنویت‌ دریافت‌ کرد. در سال‌ ۲۰۰۳ به‌ دریافت‌ دکترای‌ افتخاری‌ از دانشگاه‌ امرسن‌ نایل‌ شد و در سال‌ ۲۰۰۴ دکترای‌ افتخاری‌ آثار ادبی‌ انسانی‌ را از هیأت‌ علمی‌ دانشگاه‌ جان‌ اف‌. کندی دریافت‌ داشت‌.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام