۱۹۸۴

رمان “۱۹۸۴” ، یکی از شاهکارهای مسلم ادبیات جهان از نویسنده کتاب “مزرعه حیوانات” است که تأثیر زیادی در فرهنگ عامه و رسانه‌ای جهان گذاشته، این کتاب، رمانی است که هیچگاه کهنه نمی‌شود و داستان آن برای ابد تازه جلوه می‌کند و هر کسی گمان می کند که کتاب برای عصر او نوشته شده است. با ۱۹۸۴، اصطلاحاتی مانند «برادربزرگ» به واژه‌های روزمره مردم و مطبوعات تبدیل شدند. رمان ۱۹۸۴ تا به حال به بیش از ۶۵ زبان مختلف برگردان شده است و میلیون‌ها نسخه از آن به فروش رسیده است و در نتیجه آن، جورج اورول نویسنده کتاب به جایگاه ممتازی در ادبیات جهان رسید. «جهان اورولی»، هم‌اینک اصطلاحی است که به صورت خلاصه توتالیتاریسم و نظام‌های سرکوب‌گر را توصیف می‌کند. ۱۹۸۴ رمانی است که داستان وینستون اسمیت را روایت می‌کند، فردی که نماد یک شهروند عادی دگراندیش در دنیاهای اورولی است.

اریک فروم، روانکاو و فیلسوف اجتماعی و از برجسته‎ترین نمایندگان مکتب روانشناسی اومانیستی، درباره «۱۹۸۴» می‎نویسد: «در ۱۹۸۴ ارول می‎گوید که رهبران حزب از این واقعیت آگاهند که تنها یک هدف دارند و آن قدرت است. برای آنها قدرت وسیله نیست هدف است. در اینجا قدرت به معنی توانایی تحمیل رنج و عذاب نا‎محدود به سایر افراد بشر است».

بخشی از کتاب درخت طوطی :

«اگر امیدی وجود داشت، باید آن را در طبقه‌ی کارگر جست‌وجو کرد؛ زیرا تنها در آن‌جا، در میان خیل عظیم توده‌هایی که مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند و هشتادوپنج درصد جمعیت اُقیانوسیه را تشکیل می‌دادند، امکان داشت نیرویی برای سرنگونی حزب ظهور کند. امکان نابودی حزب از درون نبود؛ چراکه اگر دشمنی هم داشت، دشمنان‌اش راهی برای گردآمدن یا حتا شناخت یکدیگر نداشتند. حتا اگر انجمن افسانه‌یی «اخوت» وجود می‌داشت، که امکان‌اش بود، احتمال کمی داشت که اعضای آن بتوانند در گروه‌هایی بیش از دو یا سه نفر دور هم جمع شوند. شورش و عصیان تنها در نگاه، آهنگ کلام یا حداکثر در زمزمه‌ی یک کلمه خلاصه می‌شد، اما اگر کارگران در صورت آگاهی از توانایی خود، نیازی به توطئه‌چینی نداشتند.»

  • نام کتاب: ۱۹۸۴
  • نام نویسنده: جرج اورول
  • مترجم : سیروس نورآبادی، محسن موحدی‌زاد
  • انتشارات: نشر شورآفرین
  • نوبت چاپ: چاپ اول ۱۳۹۳
  • نوع کتاب: رمان خارجی

درباره نویسنده

ریک آرتور بلر با نامِ مستعار جُرج اُروِل (۱۹۵۰- ۱۹۰۳)، نویسنده انگلیسی است. او را بیشتر برای دو رمان سرشناس و پرفروشش، «مزرعه حیوانات» و «۱۹۸۴» می‌شناسند. این دو کتاب بر روی هم بیش از هر دو کتابِ دیگری از یک نویسنده قرن بیستمی، فروش داشته‌اند. اطلاعات بیشتر

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام